לפני הרעש הבא

לפני הרעש הבא

אחרי שנושא רעידות האדמה עלה מחדש לסדר היום, ברור עד כמה יכולות מערכות ההתרעה של חברת 'רשף מיקור חוץ ויזמות' לסייע - בהיערכות, בקבלת תמונת מצב ובזמן אמת

מאת: מיכל אסף (צילומים: יח"צ)
סחר ועסקים רעידת אדמה

  שוקי פליין, מנכ"ל 'רשף
  מיקור חוץ ויזמות'

"רצף רעידות האדמה האחרונות בישראל גרם, ללא ספק, לתהודה ציבורית דרמטית", אומר שוקי פליין, מנכ"ל חברת 'רשף מיקור חוץ ויזמות', "המודעות לנושא עלתה, ולצד ההיערכות ליום שאחרי התחדד הדיון בנחיצותן של מערכות התרעה".

פליין יודע על מה הוא מדבר. החברה שבראשה הוא עומד עוסקת, בין יתר פעילויותיה, גם בתכנון ובהקמת פרויקטים בתחום האבטחה והמתח הנמוך, כשאחד ממרכזי הפעילות של החברה הינו תחום ההתרעה מרעידות אדמה. גולת הכותרת של החברה בתחום הייתה הקמת גדר התרעה סיסמית לפני כשנתיים בקו השבר הסורי-אפריקאי ובקו שבר יגור, המשמשת למתן התרעה מוקדמת על רעידות אדמה בארץ ומאפשרת להרוויח זמן יקר להצלת חיי אדם.

פעילות נוספת של החברה החלה לפני כ-3 שנים, עם זכייתה במכרז של השלטון המקומי להתקנת מערכות התרעה לפני רעידת אדמה במוסדות החינוך בארץ. עד היום הותקנו מאות מערכות במוסדות חינוך, רובן ישנות. "המערכות האלה מספקות התרעה מוקדמת של עד עשרות שניות, שמשמשות להצלת חיים ולהקטנת מספר הנפגעים בכל אתר", אומר פליין, "כל מערכת מורכבת מסנסורים שנמצאים בתוכה, והיא מותקנת בבתי הספר ומחוברת למערכת הכריזה. תפקידה הוא להתריע על התקרבות רעידת אדמה עם פוטנציאל סיכון".

התרעת רעידת אדמה מיושמת בישראל בהתאם למפרט שקבעה הוועדה להיערכות לרעידות אדמה בישראל ואומץ על-ידי משרד החינוך. המפרט קובע התרעה מקומית עצמאית באמצעות מערכת המגלה במקום תנודות קרקע מקדימות שמקורן בהתרחשות רעידת אדמה.

התרעות רעידות האדמה בכנרת, יולי 2018

מערכות ההתרעה שהתקינה החברה מגיעות מחברת EQI, פיתוח כחול-לבן, ועומדות בדרישות המפרט. המערכות אינן זקוקות לאימות ממקור חיצוני כלשהו כגון חיבור לאינטרנט, ויכולתן להימנע מהתרעות שווא במקרים קיצוניים של דפיקות, טריקות, תנועת רכבות וכדומה נבחנה על-ידי המכון הגיאופיזי. בבדיקות רשמיות של כל המערכות הקיימות בישראל, שבוצעו על-ידי השלטון המקומי בשנת 2014, נמצאה מערכת EQI כיחידה שמספקת באופן עקבי ואמין התרעה על רעידת אדמה תוך הימנעות מהתרעות שווא, ולמעשה היחידה שעומדת במפרט.

האם הכיסוי הקיים כיום של מערכות התרעה מספק?

"ישראל רחוקה כיום מהכיסוי הרצוי של מערכות כאלה מסיבות שונות של בירוקרטיה ותקציב. תהליך ההצטיידות בבתי הספר, שכבר היה צריך להיות מושלם, עדיין לא הסתיים. מערכת ההתרעה לא מחליפה חיזוק, פרויקט שייקח עוד עשרות שנים. אגף הביטחון של משרד החינוך מסייע בתקציבים אבל האחריות היא של הרשויות המקומיות.

"לאחר שבמשרד החינוך הבינו שהרשויות מתקשות 'לעכל' את האירוע, הנושא הועלה לראש סדר העדיפויות וניתנה עזרה לרשויות. בשלב הראשון, החלה ההתקנה רק בבתי הספר הישנים –מתוך הנחה נכונה שבתי הספר האלה פחות עמידים. אבל חשוב להדגיש שגם החדשים אינם עמידים בפני רעידות האדמה. ההבדל הוא בכך שתהליך ההתמוטטות שלהם איטי יותר, וצריך להביא בחשבון גם את הילדים שנמצאים בגני ילדים במשך היום.

'מערכת מסילה' – רכבת ישראל

פרויקט הדגל של החברה בתחום ההתרעה הוא הקמת 'מערכת מסילה', הכולל מערך התרעת רעידת אדמה בכל תחנות רכבת ישראל, והקמת חדר בקרה ומערכת שליטה ובקרה, שאליה מחוברות כל המערכות בתחנות הרכבת והמערכות שבגדר הסיסמית של חברת רשף בקווי השבר.

באמצעות ההתרעה המוקדמת של הגדר הסיסמית בקו השבר ניתן בעת רעידה חזקה להאט את מהירות הרכבות, לעצור רכבות ולפנות את קהל הנוסעים מהתחנות וע"י כך להציל חיי אדם רבים.

"מערך 'מסילה' שנבנה על ידי רשף ביטחון על פי אפיון שקבעה רכבת ישראל, מיועד לפקודת האטת רכבות, עד לבלימת חירום במקרים קיצוניים", אומר פליין. "לצורך התרעה ממוקד מרוחק עבור הרכבת בנינו מערך מבצעי של פריסת גלאים לאורך העתק ים המלח (השבר הסורי-אפריקאי, ממטולה עד אילת) והעתק הכרמל ('שבר יגור', מבית שאן עד חיפה), המחוברים לשרת מבצעי לשיגור התרעה. בחברה שלנו פועל מוקד בקרה המאויש 24/7 ואליו מחוברות מערכות התרעת רעידת האדמה למעקב על כשירות טכנית של המערכות".

המוקד אופיין והוקם כמרכז שליטה דינמי המאפשר התאמה לצרכים ייחודיים של כל ארגון – מהקמת רשת VPN מאובטחת המופעלת על-ידי רשף ללקוחות אסטרטגיים כגון רכבת ישראל, דרך קווי IP AVNET מאובטחים, חדר שרתים מאובטח 24/7, שרת לקבלת התראות ממערכות לזיהוי רעידות אדמה ומערכות העברת מידע בפלטפורמות שונות לגיבוי, ועד לעמדות עבודה ייעודיות למתן מענה לדרישות לקוח וגמישות להרחבת שירותים לפי משימות ודרישה.

הוראת השעה

רעידות האדמה האחרונות שפקדו את ישראל, שהיו על פי הערכות רק דוגמה למה שעלול להתרחש, היוו עבור קודקודי רשף בטחון אסמכתא ואישור לתפקוד המערכת בעת חירום בעצימות גבוהה. לדברי פליין, ״שמחנו להיווכח שבכאלה שרשראות אירועי רעידות אדמה המערכת שלנו הוכיחה את עצמה כמצילת חיים הודות לכך שבזמן אמת קיבלו מוסדות ומקומות בהם שוהה ציבור, התראה לפני רעידת האדמה ויכולים היו להיערך כראוי ולהתגונן״.

בחזרה לנושא העלייה במודעות, ברור לכולם שהדברים השתנו. פליין מוסיף כי "גם כאן, כמו בכל דבר אחר, ברגע שזה מתקרב אלינו הכל משתנה ויוצא מגדר של נושא 'תיאורטי' שכל מיני מומחים מדברים עליו בימי עיון. כאמור, רוב מביני הדבר אומרים שרצף הרעידות האחרונות מעיד על התקרבותה של הרעידה הבאה. התקנת מערכות ההתרעה גם משפרת את המוּדעות הציבורית".

מהי תמונת המצב הנוכחית בישראל?

"למערכות ההתרעה הפזורות בכל רחבי הארץ יש יתרונות רבים: ראשית, הן מתריעות כשמתקרבת רעידה מסוכנת. למעשה, עצם ההתקנה שלהן מאפשרת לנהל תרגול נכון, לדוגמה, עבור ילדים, במצב שמדמה את המצב האמיתי, ובתרגולת נכונה נציל חייהם של רבים. בנוסף, בזמן הרעידה אנחנו יודעים מה קורה באזורים שונים של הארץ ובמקומות בתוך העיר ותמונת המצב הזו מיועדת למקבלי החלטות שאחראים לכל פעילות החילוץ והטיפול שלאחר הרעידה".

תגובות