“באר-שבע היא הדבר הבא של ישראל”

“באר-שבע היא הדבר הבא של ישראל”

שלומי קטרי, מנכ"ל החברה הכלכלית באר-שבע, אחראי כיום להקמת שמונה שכונות חדשות ולביצוע מספר פרויקטים מחוללי שינוי וצמיחה, שיכפילו את היקף התושבים בבירת הנגב על-פי החזון שאותו מקדם רוביק דנילוביץ', ראש העיר ויו"ר החברה. שליחות אישית ולאומית

מאת: יואל צפריר (צילומים: יח"צ)
מנהלים סחר ועסקים

הדנ"א החיל-אווירי: "חזק מאוד. השנים הרבות שעשיתי בחיל עיצבו את תפיסת עולמי ואת סגנון עבודתי. זה בא לידי ביטוי בשאיפה למצוינות, צניעות, דבקות במטרה, חתירה למגע, ההבנה שהדרך חשובה לא פחות מהתוצאה, שקיפות, שיתוף פעולה בין ממשקים וארגונים, עבודת צוות, והכי חשוב – האנשים במרכז, ההון האנושי הוא המפתח להצלחה. גדלתי והתחנכתי על ערכים אלה ואני מנסה להנחילם גם לאלה העובדים עמי כיום".

המעבר מהצבא לאזרחות: "היה חלק לגמרי ולא הרגשתי שום משבר, בסך הכל יש קווי דמיון בין התרבויות הארגוניות. אל תשכח שבשלטון המקומי, בו אני מועסק כיום, גם עובדים על בסיס של נהלים ומתודות מסודרות עם צוותים וועדות. גם פה יש הליכים מסודרים. בכלל, אם יש לך ידע וניסיון מקצועי-ניהולי, יכולת הסתגלות ואינטליגנציה רגשית גבוהה לא צריך להיות מעבר משברי".

תאגיד השידור: "עבדתי שם במשך כשנה לאחר הפרישה מצה"ל, כראש אגף תפעול האחראי על הלוגיסטיקה, הרכש והבנייה. זה כלל את הקמת תשתיות האולפנים (רדיו וטלוויזיה) החדשים בת"א ובמודיעין. היה לי חיבור מצוין לאנשים ומאוד נהניתי מתפקידי. אם לא הייתי מקבל טלפון מחברת כוח האדם, שהציעה לי להשתתף במכרז על תפקיד מנכ"ל החברה הכלכלית באר-שבע, לא הייתי עוזב. נתתי את הנשמה לתאגיד ועבדתי 24/7. לא חיפשתי תפקיד אחר ולא גיששתי אחרי תעסוקה אחרת, אבל מרגע שהגיע הטלפון לא יכולתי לסרב, רציתי להיות שותף בתהליך המדהים של פיתוח הנגב בכלל ובאר שבע בפרט".

המכרז לתפקיד מנכ"ל החברה הכלכלית באר-שבע: "באתי, נתתי את מה שיש לי ולשמחתי נבחרתי".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שלומי קטרי

גיל ומצב משפחתי: בן 47, נשוי + 3.

השכלה: תואר שני.

תפקידים קודמים: 27 שנים במערך הבינוי של חיל האוויר במגוון תפקידים. התפקיד האחרון ראש ענף תכנון וסגן ראש מערך הבינוי החיילי. ראש אגף תפעול בתאגיד השידור הציבורי.

תחביבים: ספורט, בעיקר כדורגל, ריצה, טיולים בחו”ל.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

מיקוד ומקצוענות

על החברה הכלכלית לפיתוח באר-שבע: "הזרוע הביצועית של עיריית באר-שבע בכל הקשור לבינוי, פיתוח ותשתיות. הרציונל שעומד מאחורי המבנה של חברה כלכלית הוא ברור: גמישות, יעילות, פחות בירוקרטיה, מיקוד, מקצוענות וחדות. המנגנון שלנו הוא אכן קטן, יעיל וחד. זה פטנט שלא באר-שבע המציאה אותו, אבל היא עושה בו שימוש מוצלח מאוד. בשנת 2017 היקפי הביצוע של פרויקטים שמבצעת החברה היו גדולים פי-שלושה מאשר ב-2016 ועמדו על כ 165 מיליון שקלים".

תחומי עיסוק: "בנוסף לבינוי ופיתוח תשתיות יש לחברה מספר תחומי עיסוק נוספים. היא מנהלת, מתחזקת ומפתחת – שני מתחמים משמעותיים ומחוללי-שינוי בעיר: פארק נחל באר-שבע והעיר העתיקה. פארק נחל באר-שבע עומד להיות אחד הפארקים הגדולים בישראל. אנו בונים שם אגם מלאכותי ענק, שני בגודלו רק לכינרת, בו ניתן יהיה לשוט עם סירות מנוע. אמת מים גדולה על שטח של 90 דונם כולל מסעדה על האגם. זה יהיה אזור נופש נפלא ומוקד תיירות שישתרע על שטח של כ-5,000 דונם.

"אנו בונים גם ספורטק ענק עם ארבעה מגרשי כדורגל, מתקני כושר, מתקני חבלים, משחקים ושעשועים ואפילו מגרש קריקט. בעיר העתיקה אנו מפתחים את התיירות, את המרחב הציבורי, אנחנו בקשר שוטף ומצוין עם בעלי העסקים, משקיעים רבות בשימור מבנים והפיכתם למוקדי תיירות ותרבות. כמו כן אנו בשלבי תכנון לבניית מלון בוטיק ברמה גבוהה, מהלך שיסתיים תוך מס' שנים".

מנהלת הסכמי הגג: "נחתם הסכם גג עם האוצר לבניית כ-20 אלף יחידות דיור חדשות. אנו בונים ומפתחים שמונה שכונות חדשות, שחלקן בתכנון וחלקן כבר בביצוע. זה כאילו שאנו בונים את כפר סבא בבאר-שבע. זה כולל שדרוג של כל הצירים הראשיים בעיר ופיתוח כולל בשכונות עצמן, לרבות תשתיות, כבישים, מדרכות, גינון, מבני חינוך וציבור ושטחי ציבור".

התחדשות עירונית: "זהו מהלך משלים להסכמי הגג שיש לו מינהלת נפרדת שגם היא כפופה לנו. המטרה היא להשביח ולשדרג את השכונות הוותיקות של העיר לפתח אותן ואת התשתיות הציבוריות הצמודות להן".

באר-שבע תכפיל את עצמה

באר-שבע כעיר העתיד: "אני מאמין בכך בכל ליבי ויש לכך גם גיבוי. אוניברסיטת ברנדייס קבעה במחקר שבאר-שבע היא אחת משבע ערי ההיי-טק של העתיד. בסוף האסימון ייפול גם בישראל ויבינו שזה המקום המתאים ביותר והנכון ביותר לדור הצעיר להתפתח בו. משקיעים כאן המון ביצירת תעסוקה, בתרבות, חינוך וגם בבנייה ופיתוח והחיבור לירידת צה"ל לנגב הוא משמעותי ביותר".

באר-שבע בעוד עשור: "גדולה ב-50% יותר מאשר היום, מחוברת לצירי תחבורה ראשיים עם נתיבי תחבורה משודרגים, רשת אופניים עירונית בכל שטחה ורכבת קלה בתהליך בנייה מתקדם. עיר מאוד מפותחת המהווה מטרופולין חזק לכל הפריפריה והיישובים שסביבה. באר-שבע היא הדבר הבא של ישראל".

שמירה על כבוד האדם כערך עליון

עבודה מסביב לשעון: "למרות הקושי, אני נהנה מאוד ומסופק, כי מדובר באתגר ענק שאני חלק ממנו. מה שמשמח אותי מאוד הוא שאני לא עובד לבד. יש תמיד עם מי להתייעץ. ראש העיר נותן גיבוי, הכוונה וייעוץ. שיתוף הפעולה עם יתר המחלקות והאגפים בעירייה הוא מצוין וזה לא עניין טריוויאלי".

היחסים עם ראש העיר: "מעולים. עבדתי כבר עם מפקדים בכירים בחיל האוויר, לדעתי מדובר באדם יוצא דופן, יש לו חזון והוא יודע לקבוע סדרי עדיפויות ולהוביל תהליכים באופן מרשים, נותן את הכיוון, מגדיר את המטרות, נותן את הכלים הנדרשים על מנת שנוכל לממש ולכבוש את היעדים".

טיפים למנהלים-עמיתים: "לתת את כל כולך לתפקיד, את הלב והנשמה. להיות מעורב בזמן בתהליכי העבודה, ולשים דגש כבד על איכות ההון האנושי. אני מאמין באנשים והחוכמה היא לדעת לגייס אותם למטרה המשותפת. ההון האנושי הוא הדבר החשוב ביותר בארגון וזה לא סיסמה".

ה'אני מאמין הניהולי': "הגישה עושה את ההבדל, אחריות אישית ומשמעת עצמית, תוך שאיפה למצוינות, צניעות ושמירה על כבוד האדם כערך עליון".

תגובות

Comments are closed