בבושקה זה לא מה שחשבתם

בבושקה זה לא מה שחשבתם

מאת: אולגה וולפסון
אקדמיה וחברה מטריושקה

"פרטיזן" קיימת כבר 15 שנה, ולהפתעתי אני מגלה שיש מנהלי שיווק שעדיין חושבים שהמגזר שלנו נטמע. נכון, השתלבנו יפה מאוד מבחינה סוציו-אקונומית. אבל זה בדיוק הפרדוקס: ככל שאנחנו משתלבים יותר, ככה מתבדלים יותר. "מיתוס השתלבות המגזר הרוסי" מתקיים מסיבה אחת: כל אחד ודאי מכיר את יוליה או אולגה או מרינה, לדוגמה, מנהלת החשבונות במשרד, או גיסה או חברה מאוניברסיטה. היא לגמרי ישראלית! זה נכון. היא ישראלית. אבל אתם מכירים רק את הצד הזה שלה, שיודע מצוין עברית, שהיה בצבא, למד באוניברסיטה וקורא ynet. היא מתנהגת לגמרי כמוכם!

אבל אין לכם מושג מה היא עושה ואיך היא מתנהגת ברגע שהיא יוצאת מהעבודה. היא קוראת בערב ספר ברוסית, רואה סרט ברוסית. ביום שישי יוצאת למסעדה רוסית או למועדון, קונה השלמות מזון אהוב בסופר או מעדנייה רוסיים, ורוב החברים הקרובים שלה הם דוברי רוסית. הילדים שלה במסגרות של דוברי רוסית, לומדים רוסית, מבלים הרבה עם סבא וסבתא דרך קבע. יש לה חיים שונים לגמרי ואותם היא ממשיכה לנהל ברוסית.

ברור שגם אני יודעת עברית. אני חיה פה 25 שנה לא בוואקום (למרות שיש לא מעט כאלה שגרים פה יותר מ-20 שנה ועדיין מתקשים עם השפה). למדתי פה 2 תארים, יש לי עסק, ואני מגדלת ילדים. אבל גם אני חיה בתוך "הבועה" שלנו. ואני לא מתביישת שאני לפעמים לא מכירה את שמות הסלבס הישראלים כי אני פשוט לא רואה גיא פינס ואפילו לא חדשות בעברית. כי אני יכולה לקבל הכל ברוסית. אז למה להתאמץ?

ומה עם הילדים שלי שנולדו בארץ? כן ברור שהם יודעים עברית, אבל הם גם יודעים רוסית מצוין! הם גדלים על הערכים וההרגלים שלנו ושל דור ההורים שלנו. הם לגמרי לא מבינים למה לשים חביתה בלחם אם אפשר לאכול אותה עם נקניק ובלחם לשים נקניק עם גבינה. והיו בשמחה לוקחים פלמני (כיסונים) לארוחת עשר אם רק ילדים אחרים לא היו צוחקים כי זה מוזר.

כ-700,000 דוברי רוסית לא חשופים לתקשורת בעברית! אפילו רייטינג החדשות בעברית בכל הערוצים בעברית ביחד מגיע בקושי לאחוזים בודדים בקרב דוברי רוסית. ואנחנו צורכים אקטואליה בטונות! ואין מה לדבר על תוכניות אחרות ומקבצי פרסומות. אנחנו פשוט לא שם. לנו יש תחומי עניין אחרים, הרגלים ורצונות אחרים, והמסרים בעברית אפילו מבחינת המהות לא תמיד מדברים אלינו. מה לעשות, אנחנו מעדיפים את איליה אקסלרוד על פני עדי אשכנזי או אדיר מילר.

כן, יש כאלה שבאמת יותר נטמעו מבחינה חברתית, התחתנו עם צברים והתנתקו מהשורשים הרוסיים כמה שהם יכלו. אבל זה מיעוט, כ-10%! אבל עדיין גם להם יש את שבבי המנטליות שלנו, ההרגלים שקשה מאוד לשרש.

בעשור האחרון הגיעו לארץ קרוב ל-120 אלף דוברי רוסית, ב-5 השנים האחרונות מגיעים לכאן מעל 15 אלף עולים כל שנה, ומספרם כנראה ילך ויגדל בשנים הקרובות. זה גל עלייה עצום! האנשים שהגיעו בעשור האחרון בטח תורמים עוד יותר לבידול המגזר שלנו. כולנו ממשיכים לשמר את השפה, התרבות, אורח החיים והרגלים משלנו.

"מתי כבר תהפכו לישראלים?" זה משפט שאנחנו נשאלים. אז יש לי חדשות. אנחנו ישראלים! אנחנו מעורבים בפוליטיקה וכמעט בכל מערכת בחירות מכריעים את כף המאזניים, אנחנו עובדים ומשלמים מסים, משרתים ביחידות קרביות, בהן אחוז דוברי הרוסית אף גבוה יותר ביחס לאחוזנו באוכלוסייה, קונים דירות, לומדים באוניברסיטאות, פותחים עסקים וכו'.

למה זה צריך למנוע מאיתנו לדבר ברוסית, לשמוע מוזיקה רוסית, ללכת להופעות, לקנות אוכל שאנחנו אוהבים ולהמשיך להתבדל מבחינה תרבותית? איך בדיוק זה פוגע בישראליות שלנו? בנאמנות למדינה? באהבת ישראל? אנחנו לא צריכים להפוך לישראלים, אנחנו כבר ישראלים: מהיום שהגענו אנחנו חלק מהישראליות. למה פלאפל או חומוס זה אוכל יותר ישראלי מפלמני (כיסוני בשר)?


אולגה וולפסון, נשואה ואם לשלושה, מנכ"לית ובעלים של "פרטיזן תקשורת שיווקית בע"מ" המתמחה בשיווק, פרסום, יחסי ציבור, מובילי דעה וקידום דיגיטל במגזר הרוסי בארץ ובחו"ל. בעלת ניסיון של 20 שנה בתחום ייעוץ תקשורתי ואסטרטגי, הסברה ותעמולה, ניהול השיווק, התקשורת השיווקית ויחסי הציבור. עבדה בתפקידי שיווק ויח"צ בחברות מסחריות, כיועצת תקשורת ודוברת במגזר הרוסי של מר אביגדור ליברמן, ב-2013 הייתה ראש מטה ההסברה והקמפיין במגזר הרוסי של יאיר לפיד, וב-2015 של נפתלי בנט. בעלת תואר ראשון בתקשורת וטלוויזיה, ותואר שני במינהל עסקים, אוניברסיטת תל אביב.
טל': 03-5623091; מייל: [email protected]. בית הטקסטיל, תל אביב

תגובות