איילת שקד, שרת המשפטים

איילת שקד, שרת המשפטים

השרה הבכירה ביותר בממשלה, האישה היחידה בקבינט המדיני-ביטחוני, נחשבת למטאור פוליטי ונמנית עם הנשים החזקות והמשפיעות בישראל. השרה איילת שקד מדברת על הרפורמות בעולם המשפט, על השאיפות הפוליטיות ועל השינוי שחל בחייה האישיים בעקבות הכניסה לפוליטיקה

מאת: גלית שפיר (צילום: דודו בכר)
סחר ועסקים פורצות דרך

על ההחלטה לעזוב את עולם ההיי-טק ולהיכנס לפוליטיקה: “בחרתי בלימודי הנדסת מחשבים כי זה נחשב מקצוע טוב, אבל התשוקה שלי תמיד הייתה נתונה לתחום הפוליטי. את הפעילות הפוליטית שלי בליכוד התחלתי בשנת 2004 בתקופה של משאל העם בתנועה סביב נושא ההתנתקות. אחרי הבחירות הוצע לי להצטרף לצוות של בנימין נתניהו, אז ראש האופוזיציה עם מפלגה קטנה של 12 מנדטים. הערכתי מאוד את נתניהו בתקופה שבה שימש שר אוצר והחלטתי לנצל את ההזדמנות. בחברת ההיי-טק שבה עבדתי באותם ימים לא רצו לוותר עליי והסכימו לאשר חופשה ללא תשלום, כך שלא היה בזה כל סיכון עבורי”.

מה למדת מראש הממשלה, בנימין נתניהו: “שימשתי ראש לשכתו של נתניהו במשך שנתיים ולמדתי ממנו שכוח פוליטי הוא חיוני על מנת ליישם מדיניות, את החשיבות של פשרות בקואליציה ועבודה מול התקשורת”.

לחזק את הערכים היהודיים

הרפורמות שאת מובילה במשרד המשפטים: “מתחילת הקדנציה מיניתי 230 שופטים בדגש על גיוון מערכת המשפט. לראשונה מונו שופטות ממוצא אתיופי ואישה מוסלמית לתפקיד הקאדית בבית המשפט השרעי ועוד. רפורמה חדשה שאותה אני מובילה בימים אלו היא שיקומם הכלכלי של פושטי הרגל. בחוק חדלות הפירעון פתחנו מסלול מיוחד לאנשים פרטיים שנקלעו לחובות, שבמסגרתו הם יקבלו פטור על חלק מהתשלום, וכך יתאפשר להם לחזור לחיים כלכליים רגילים. כמו כן, אני משקיעה משאבים רבים בהפחתת הרגולציה ושיפור השירות לציבור. כך לדוגמא, צמצמנו את ההליכים בטאבו מתקופה של שלושה חודשים למספר ימים”.

העומס בבתי המשפט: “מספר התיקים הנפתחים מדי שנה נמצאים במגמת עלייה, רק בשנה האחרונה נפתחו כ-800,000 תיקים. המצב נובע מכך שישראל היא המדינה המובילה במספר עורכי הדין לנפש. בשנתיים האחרונות התחלנו ביישומה של תוכנית להפחתת העומס בבתי משפט, שכוללת מעבר להקלטת הדיונים במקום הקלדה, דו”חות אישיים על שופטים שמעכבים פסקי דין חצי שנה לאחר תום המשפט ועוד. כבר עכשיו אנחנו רואים תוצאות ומשך הזמן של משפטים פליליים ואזרחיים התקצר ב-25%”.

על הפרדת הרשויות: "הרשות השופטת אינה צריכה להתערב בהחלטות שהתקבלו כחוק על-ידי הממשלה והכנסת. חוק יסוד: החקיקה, שאותו אני מקדמת בשיתוף עם השר נפתלי בנט, יעגן את סמכותה של הכנסת לחוקק חוקים, ויצמצם את האפשרויות של מערכת המשפט לבטל חוקים".

מעמדם המשפטי של חבלי יהודה ושומרון: "חובה להסדיר את מעמד הקרקעות ביהודה ושומרון באמצעות חוק ההסדרה או באמצעים מנהליים, שייתן מענה למצוקותיהם של אלפי משפחות, שבתיהם נמצאים בסכנת הריסה".

חוקה לישראל: “הייתי שמחה אם היינו מצליחים לייצר חוקה בישראל, אך במבנה הפוליטי הנוכחי אני לא רואה מצב שנצליח להעביר את המהלך. אני מקווה שנצליח להעביר את חוק הלאום, שמטרתו לחזק את הערכים היהודיים בפסיקות בתי משפט”.

לנצל הזדמנויות בחיים

האישה היחידה בקבינט המדיני-ביטחוני: “מאז ומתמיד פעלתי בסביבה גברית: בצבא בשירות בגולני, בלימודי ההנדסה באוניברסיטה ובחברת ההיי-טק, שבה הנשים היוו רק 13% מכוח האדם. השרים הם חברים שלי ואני לא מרגישה קורטוב של שוביניזם”.

שילוב הנשים במערכת המשפט: “במשרד המשפטים יש רוב נשי והמשרות הבכירות מאוישות על-ידי נשים. אני גאה בנתון ש-52% מהשופטים בישראל הם שופטות”.

השינוי בחיים האישיים בעקבות הכניסה לחיים הפוליטיים: “השינוי המרכזי הוא אובדן הפרטיות”.

אנשי סוד: "בעלי, הצוות שלי, השר נפתלי בנט ושני אנשים נוספים שהם מחוץ למערכת הפוליטית".

שילוב של משפחה וקריירה: “אני מצליחה לשלב בין חיי המשפחה לקריירה הפוליטית הרבה בזכות בעלי. אני משתדלת שלא ללכת לאירועים שניתן לוותר עליהם בערבים, ובסופי שבוע אני מבלה עם המשפחה. אני מאוד מעורבת בחיים של הילדים. אני הולכת לכל אסיפות ההורים והחוגים של הילדים גם על חשבון ישיבות בקבינט. מה שכן, אם לא הייתה לי קריירה תובענית היו לי יותר ילדים. זה המחיר היקר שאותו אני משלמת”.

האם נראה אותך בעתיד מתמודדת על ראשות הממשלה: “אחרי עידן נתניהו, בנט הוא המתאים ביותר להוביל את המדינה. בעתיד הרחוק הכל פתוח ואני לא שוללת כלום”.

טיפ לנשים צעירות שחולמות להשתלב בפוליטיקה: “לנצל הזדמנויות בחיים גם אם הן פחות נוחות, ללכת אחרי הלב ולדעת שהפוליטיקה היא סביבה קשה ולכן אסור לקחת ללב עלבונות אישיים”.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

שם ומשפחה: איילת שקד

תפקיד: ח"כ (הבית היהודי), שרת המשפטים.

גיל ומצב משפחתי: בת 42, נשואה + 2

השכלה: בוגרת הנדסת חשמל ומחשבים מאוניברסיטת תל-אביב.

תפקידים קודמים: מהנדסת מחשבים ומנהלת שיווק בחברת טקסס אינסטרומנטס, מנהלת הלשכה של יו"ר האופוזיציה. בנימין נתניהו, יו"ר סיעת הבית היהודי.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות