עתלית על המפה

עתלית על המפה

עם עתודות קרקע גדולות, נגישות לצירי תחבורה מרכזיים ותוכנית מתאר הצפויה להכפיל את האוכלוסייה, עתלית עולה על מפת ביקושי הנדל"ן המסחרי. 'WAVE - לב המושבה', מרכז מסחרי חדשני שבונה חברת דיוויד אלמוג, יפק את צורכי המסחר והבילוי של התושבים הקיימים והחדשים

מאת: יובל גמליאל (הדמיות: אדריכלים LUDMIR ARCHITECTS)
סחר ועסקים שטח מסחרי

עתלית, עיירת החוף הקטנה הסמוכה לחיפה הייתה ידועה במשך עשרות בשנים כמושבה ציורית עם רצועת חוף יפהפייה היושבת על אם הדרך בין חיפה לתל-אביב. למרות נופיה ומיקומה האטרקטיבי, במקום לא הייתה פעילות נדל"נית משמעותית במשך שנים רבות, מה שגרם בין השאר להזדקנותה היחסית של האוכלוסייה.

אך כל זה השתנה בעשור האחרון. מיקומה המעולה של עתלית, בין חיפה בירת הצפון לבין אזורי התעסוקה הגדולים של נתניה, הרצליה ורעננה הפכו זה מכבר את היישוב הפרברי הייחודי למקור משיכה המבוקש במיוחד על-ידי משפחות ממרכז הארץ, המחפשות אחר איכות חיים של מושבה עם רצועת חוף, לצד קירבה לערים הגדולות ולמרכזי התעסוקה. והדברים אכן מתבטאים במספרים. על-פי תוכנית המתאר היישובית, בשנת 2030 צפויה עתלית להכפיל את מספר תושביה ולהגיע ל-15 אלף תושבים לעומת 7,000 התושבים החיים בה כיום.

יתרה מכך, על-פי תוכנית המתאר היישובית, בין שדרת הוושינגטוניות ותחנת הדלק פז ובצמוד למחלף עתלית, מתוכנן "אזור התעסוקה הצפוני" של היישוב שיכלול 7,400 מ"ר של שטחי מסחר, 67,500 מ"ר של שטחי תעסוקה ו-11,000 מ"ר המיועדים לתיירות. באתר הלאומי מחנה המעפילים צפוי לקום על פי התוכניות מבנה חינוכי, קמפינג ומבנה תיירות עם 200 מיטות, ובנוסף באזור אתר כרמל כימיקלים, הכולל את תחנת הרכבת, צפויים להיבנות 37,650 מ"ר שטחי מסחר, 46 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ו-10,000 מ"ר מיועדים לשירותי תיירות (200 חדרים).

מיקום מבטיח

כל אלה, לא נעלמו כמובן מעיניהם של היזמים והקבלנים, וחברות הבנייה הגדולות החלו בשנים האחרונות לשים את פעמיהם אל היישוב, כאשר הגדולה והמשמעותית בהיקפי הבנייה שלה היא קבוצת הנדל"ן כרפיס, בבעלות היזם דוד כרפיס, שהחל לבנות במקום לפני 14 שנה ואפשר כבר לכנותו כבונה עתלית החדשה.

על רקע הבנייה המואצת ביישוב, מגיעה כעת בשורה חדשה ומשמחת במיוחד עבור התושבים : מרכז מסחרי חדשני בשם WAVE" – לב המושבה" הקורם בימים אלה עור וגידים. מרכז המסחר והקניות WAVE מיוזמת חברת דיוויד אלמוג, המבצעת גם את הבנייה במקום, ייפתח על-פי התחזיות באביב 2019 בלב השכונות החדשות במרכז היישוב.

על תכנון המרכז הלא-מקורה אחראי משרד האדריכלות הנחשב לודמיר אדריכלים והוא שואב את השראתו מהסביבה הימית של עתלית וישתלב במראהו במיקום הגיאוגרפי הייחודי. כך ייעשה שימוש בבנייה באלמנטים דקורטיביים של סיפון, סירות ותרנים – כל זאת בשפה אדריכלית צעירה ועכשווית.

"מיקומו של המרכז המסחרי הוא מיקום מבטיח מבחינה קמעונאית", מציינים המנכ"לים המשותפים של חברת דיוויד אלמוג, יחיאל כהן ומאור כרפיס. "המרכז ממוקם בין שני בתי ספר המונים כל אחד כ-500 תלמידים והוא נמצא בלב ליבה של שכונת פרימיום של צמודי קרקע, הנמכרים במחירים של 2.5 מיליון שקלים ומעלה. מדובר על אוכלוסייה ברמה סוציו-אקונומית גבוהה, היי-טקיסטית בחלקה, שמחפשת חוויית בילוי וקנייה מפנקת, כפי שיש במרכז הארץ. בחזון שלנו מרכז WAVE הבוטיקי ישמש כמרכז הלייף-סטייל של עתלית והוא יכלול חנויות ועסקים, כמו מכון כושר של אחת מהרשתות הגדולות, חנויות טבע, חנויות מעצבים, בתי קפה ייחודיים, מסעדות טבעוניות ועוד ועוד".

מרכז בילוי ופנאי יוקרתי

ואכן, על פי נתוני הלמ"ס אוכלוסיית עתלית היא אוכלוסייה צעירה ברובה ו-65% אחוזים מהתושבים הם בני 15-64, סוג זה של אוכלוסייה מחפש שירותים ומסחר המותאמים ללייף-הסטייל המודרני. כמו כן, מעבר לשכונות הפרימיום של עתלית, המרכז המסחרי החדש יהיה נגיש מאוד גם עבור הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור, תושבי פרויקט מחיר למשתכן הנבנה בסמוך עם 600 יחידות דיור שיוסיפו עוד מסת אוכלוסייה ליישוב. דירות הפרויקט צפויות להימסר לרוכשים החדשים כבר בשנה הבאה.

"מרכז WAVE שייפרש על שטח של 2,000 מ"ר ויכלול שתי קומות מסחר, דרגנועים, מעליות וחניון פתוח וחינמי, ישרת ויותאם לכלל האוכלוסיות בעתלית", אומרים כהן וכרפיס, "מחירי הפריסייל להשכרת החנויות יחלו ב-130 שקלים למ"ר והמטרה שלנו היא להפוך את המקום למרכז בילוי ופנאי יוקרתי ובוטיקי לתושבי עתלית והיישובים בסביבה.

"אנחנו מאוד מאמינים בעתלית, כי מעבר לכל יתרונותיה הנופיים ואיכות החיים שהיא מציעה לתושבים, היא מאוד נגישה תחבורתית, הן לחיפה הקרובה והן לערי השרון. שטחה של עתלית נפרש על פני כ-10 אלף דונם, כאשר לשם ההשוואה שטח השיפוט של גבעתיים הוא 3,200 דונם בלבד ושל קריית אונו 4,540 דונם, כך שעתודות הבנייה הן גדולות מאוד. נכון להיום המחירים עוד לא זינקו כאן ומדובר על פנינת נדל"ן וקמעונאות של ממש".


ההדמיות להמחשה בלבד.

תגובות