ב'גוגלה' מאמינים שחינוך מתחיל בגיל הרך

ב'גוגלה' מאמינים שחינוך מתחיל בגיל הרך

סוד ההצלחה - שילוב פדגוגיה מיטבית עם טכנולוגיה עדכנית

מאת: מערכת חינוך.COM
אקדמיה וחברה חינוך.COM

חברת גוגלה – כלים ממוחשבים לגיל הרך – הוקמה בשנת 2009 על-ידי ד"ר רנה מיכלוביץ ז"ל, פסיכולוגית התפתחותית שניהלה במשך עשר שנים את האגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך, בנה ניר מיכלוביץ, מבכירי תעשיית ההיי-טק בישראל וכלתה איריס ים.

כלי גוגלה משלבים פדגוגיה מיטבית עם טכנולוגיה עדכנית. הכלים, המבוססים למידה תואמת התפתחות (DAP), משולבים בהתנהלות החינוכית בגן הילדים, תוך שמירה על רוח הגן.

בימים שבהם מוצגות לראווה תוצאות מבחני המיצב וה -OECD נשמעות שוב ושוב סיסמאות על הצורך ב"היפוך הפירמידה" – הפניית משאבים רבים יותר לטובת החינוך הקדם יסודי. ב"גוגלה" הנחת הבסיס היא שהשקעה בגיל הרך היא הכרח קיומי ודרך חיים. אם נזרע את הזרעים הנכונים כבר בגן הילדים, נקבל בהמשך הדרך תוצאות גבוהות בכל תחום ובכל המדדים. הצהרות אלה מגובות בנתונים מחקריים במישור הכלכלי: הוכח שעל כל דולר שמושקע בגיל הרך נחסכים 7.16 דולר בהמשך המסלול החינוכי.

"גוגלה" פיתחה שירות בענן (SAS), הכולל כלים לחיפוש ושליפת מידע, מתוך אמונה שמיומנות זו היא אחת המיומנויות החיוניות לחיים במאה ה-21. בנוסף, פיתחה החברה כלים לתקשורת וניהול מידע, התורמים לפיתוח חשיבה רב-כיוונית, מעודדים חקר ומטפחים סקרנות, עבודת צוות ולמידת עמיתים. החברה שמה דגש על חינוך לתקשורת אלקטרונית מכבדת ואתית, מתוך אמונה כי חינוך על כל מרכיביו מתחיל כבר בגיל הרך.

הכלים מותאמים לילדים בגילאי 4-8, שעדיין אינם שולטים בקריאה וכתיבה. סביבת הלמידה מאושרת משרד החינוך והכלים פועלים כיום בלמעלה מ-1,500 כיתות גן בעלות תשתית אינטרנט. כמו כן, הכלים פועלים גם בבתי הילדים. הצלחת השירות נובעת מהיכרות מעמיקה עם עולמו של הילד וצרכיו בגיל הרך ומהיכולת של מנהלות הגן לשלב את הכלים בהתנהלות החינוכית היומיומית בגן הילדים.

ב"גוגלה" מאמינים, כי אין די בהכנסת טכנולוגיה חדשה לגן הילדים. יש להשקיע במקביל גם בהכשרה מקצועית מעמיקה של הצוותים החינוכיים. לפיכך, שמים דגש בחברה על הטמעה, הדרכה, וליווי רציף של כל השותפים למעשה החינוכי – מנהלות הגן, צוות הגן, הפיקוח, ההורים, הילדים והרשות.

בשנת 2015 הציגה החברה את הכלים בתערוכת Bett בלונדון, התערוכה הגדולה באירופה לשילוב טכנולוגיה בחינוך. שם זיהה אותה הבנק העולמי כשירות ייחודי בעולם ונציגי החברה הוזמנו להציג את כלי גוגלה בכנס שרי החינוך של ה- Commonwealth. בכנס הוצגה בהצלחה הטעמת טכנולוגיה לגיל הרך, בפני 53 שרי חינוך ומנכ"לי משרדי חינוך.

החברה קיבלה פניות רבות ממדינות שונות לשילוב הכלים במערכות החינוך שלהן. מדינות כמו הודו וסין שלחו משלחות לישראל ואלה התרשמו מאד משילוב כלי גוגלה במערכת החינוך בארץ. גם מדינות כסינגפור, אוסטרליה ובריטניה מעוניינות בשיתופי פעולה.

החברה ממשיכה לפתח את השירות באופן רציף בהתאם לצורכי השוק ולסביבה הטכנולוגית המשתנה. בקיץ 2015 הלכה לעולמה ד"ר רנה מיכלוביץ, אך חזונה "חי ובועט" בעולם החינוך לגיל הרך.

תגובות