אשדוד – מרכז התחבורה החכמה והאוטונומית של ישראל

אשדוד – מרכז התחבורה החכמה והאוטונומית של ישראל

לראשונה בארץ רשות מקומית מקימה מעבדה חדשנית למחקר ופיתוח בינ"ל ומבצעת מיפוי דיגיטלי תחבורתי בזמן אמת וניסויים ברכב אוטונומי בתחומה, אשר יאפשרו שילוב של רכב אוטונומי בכבישי העיר

מאת: אבשלום דינור
טכנולוגיה והייטק רכב אוטונומי

בשנים האחרונות מקדמת העיר אשדוד תפיסה חדשנית שעיקרה שימוש במרחב האורבני לטובת טכנולוגיות תחבורה חכמה. מטרת התוכנית היא, בראש ובראשונה, להגביר את הבטיחות בכבישים וכן לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית ושיתופית. כמו כן, היא נועדה לאפשר מחקר ופיתוח בנושא מצד האקדמיה, חברות טכנולוגיות וסטארט-אפים כדי לחזק את התעשייה המקומית בעיר וליצור מקומות תעסוקה איכותיים.

מיפוי דיגיטלי תחבורתי

   יחיאל לסרי
   (צילום: יח"צ)

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, מוביל את תנופת הפיתוח של העיר בתחום התחבורה החכמה, תוך השקעה בתשתיות חדשניות מהמתקדמות בעולם. במסגרת זו נבחרה אשדוד על-ידי משרד התחבורה כעיר פיילוט לתחבורה ציבורית חכמה ובימים אלה מושלמת בנייתו של הכביש החכם בישראל.

מדובר בפרויקט אשר זכה לשם Reway וכולל תכנון מחדש של קווי התחבורה בעיר, לצד הקמת תחנות חכמות, שילוב סנסורים, מצלמות ועוד וכן מיפוי דיגיטלי תלת-ממדי של רחובות העיר.

המידע הנאסף מפרויקט זה צפוי להשתלב במעבדת מחקר וחדשנות בין-לאומית בתחום: Ashdod Smart Mobility Living Lab אשר הוקמה בשיתוף פעולה בין אגף פיתוח תעשייה בעירייה, בניהולה של ד"ר סמדר איצקוביץ, לבין אוניברסיטת MIT והחברות מובילאיי, מיקרוסופט ואיתוראן. המעבדה מרכזת את המיפוי הדיגיטלי ומאפשרת לחברות סטארט־אפ בתחום התחבורה החכמה, כמו גם למשרדי ממשלה, אקדמיה וחברות להשתמש במידע הנאסף לטובת מחקר ופיתוח מיזמים חדשניים ושיפור טכנולוגיות, פיתוח תשתיות וקידום אסטרטגיות פעולה בתחום התחבורה. כבר כיום מתקיים שולחן עגול מקצועי בין חברות טכנולוגיות מובילות בתחום וכן פורום בין-לאומי לקידום תחבורה חכמה בערים.

במסגרת פעילות זו, מבצעת חברת מובילאיי התקנה של מערכות מהחדשניות בעולם על גבי אוטובוסים של חברת אפיקים הנוסעים ברחבי העיר. מערכות אלה יאפשרו להגביר את בטיחות הנוסעים, הולכי הרגל ורוכבי האופניים וייצרו מיפוי דיגיטלי תחבורתי בזמן אמת ברזולוציה גבוהה, לטובת כניסה של רכבים אוטונומיים בעתיד.

לחצו להגדלה

יישום העיר החכמה

בנוסף לכל הדברים הללו, מקדמת אשדוד שימוש בתשתיות העיר לטובת ביצוע ניסויים לתחבורה חכמה, בשיתוף עם חברת BWR (רובוטיקה כחול לבן), המתמחה בניסויים בכלי תחבורה אוטונומיים. בשבועות האחרונים בוצעו בעיר ניסויים ראשונים יחד עם חברת GM המפתחת בישראל אייג'נט מבוסס למידת-מכונה לשיפור היכולות האוטונומיות של רכבי החברה. בעתיד צפויים להתקיים באשדוד ניסויים רבים נוספים בתחום זה.

ראש העיר אשדוד, ד"ר לסרי, ציין כי "זהו אחד השלבים הראשונים בהגשמת החזון, להפוך את אשדוד לעיר המובילה בישראל בהטמעת תשתיות וניסויים בתחבורה חכמה וחדשנית והפעלת רכב אוטונומי, והזדמנות ליישם טכנולוגיות מתקדמות כדי לשפר את איכות החיים והבטיחות של התושבים בעיר. חזון העיר החכמה והיותנו לאחת הערים הראשונות בישראל שחזתה את הנולד ונערכה לקראתו, מחייבים אותנו לדבוק ברעיונות ובמודלים מבוססי טכנולוגיה אשר מעמידים אותנו בחזית הערים בישראל.

"איננו חוששים מאתגרים ונכונים אנו להתמודד עם כל רעיון או משימה שיקדמו אותנו למימוש חזון העיר החכמה. כך עשינו עם מיזם ה–REWAY (מודל ארצי לתחבורה ירוקה) ומתן המענה לבעיית הניידות בתוך הערים, כך עם הסכם הגג המציע מסגרת-על לחידוש פני העיר (התחדשות עירונית, תמ"א 38 ופינוי-בינוי) והתאמת התוכניות לעידן המודרני, וכך עם המהפכה בחינוך המציגה 'פירמידה הפוכה' ומתן דגש על הגיל הרך – תפישה שמביאה איתה בשורה חדשה, אשר תשפיע על הפרט והקהילה בכל מובן.

"אך טבעי אפוא שהשקת מיזם הרכב האוטונומי בישראל יתחיל באשדוד, שכן מדובר בעיר אשר מקיימת קשרים עם מכוני מחקר ואקדמיה, עם חברות היי-טק וקבוצות סטארט-אפ, כמו גם עם משרדי ממשלה וחברות כלכליות, והכל על מנת להבטיח את יישומם של עקרונות העיר החכמה באשדוד".

תגובות

Comments are closed