הכל בזכות הפסולת

הכל בזכות הפסולת

HomeBiogas, חברה ישראלית המייצרת מערכת להפיכת שאריות מזון לגז בישול, מחוללת מהפכה עולמית בהרגלים, מגינה על הסביבה ומצילה חיים. מנכ"ל החברה מספר כיצד זה קורה ואיך האו"ם קשור בכך

מאת: שחר בן-פורת (צילומים: יח"צ)
סחר ועסקים תוצרת הארץ

יש לשער כי שמעתם על קומפוסטר, מכשיר ההופך פסולת אורגנית ביתית – שאריות של ירקות, פירות, ביצים, חלב ובשר – לקומפוסט. אבל הבעיה איתם היא ריחות לוואי והתעסקות ייתרה. אבל מה אם את אותה פסולת בדיוק תוכלו להכניס לתוך מערכת מיוחדת, שתפרק את שאריות המזון לשני רכיבים – גז בישול, מצד אחד, ודשן אורגני נוזלי, מצד שני – ללא ריח לוואי ובמחיר נוח במיוחד? זה מה שמציעה חברת HomeBiogas הישראלית: דרך אלגנטית וידידותית, למשתמש ולסביבה, להפוך את שאריות המזון לחומר גלם שעוזר לנו לחיות טוב יותר.

מייסדי החברה: יאיר טלר, אושיק אפרתי וארז לנצר

פתרון יעיל, ידידותי ומשתלם

HomeBiogas נוסדה בשנת 2012 על ידי שלושה ישראלים: אושיק אפרתי, יאיר טלר וארז לנצר. השלושה החליטו לפתח מערכת ביתית להפקת גז בישול משאריות האוכל, כאשר לנגד עיניהם הנתון הבא: כל אחד מאיתנו מייצר מדי יום כשני קילוגרם של פסולת, חלק גדול ממנה היא פסולת אורגנית. הכפילו זאת ב-7.5 מיליארד בני אדם, וקבלו את אחת הבעיות הסביבתיות הקשות, שאנו מחמירים מדי יום.

לאחר הקמתה גייסה החברה כשלושה מיליון דולר ממשקיעים פרטיים, כמו גם מהמדען הראשי. בינואר 2016 החברה השיקה את הדגם המסחרי הראשון, ומכרה ב-30 מדינות ברחבי העולם. בנובמבר 2017 השיקה החברה את הדור השני של המערכת – קטנה יותר, מהירה יותר וזולה יותר. ההשקה לוותה בקמפיין מימון המונים, במסגרתו גויסו 560 אלף דולר, כאשר יעד הקמפיין היה 70 אלף דולר. מחיר המערכת כיום עומד על 545 דולרים בלבד.

"על פי ארגון המזון והחקלאות העולמי, כשליש מכמות האוכל המיוצרת ברחבי העולם מתבזבזת או נזרקת לפח", מספר אפרתי, המשמש כמנכ"ל החברה. "למשקי בית עם ראייה ירוקה, האלטרנטיבה הסטנדרטית היא קומפוסטר, אשר דורש טיפול מתמיד, מייצר ריחות לא נעימים ואף מושך מזיקים. מערכת הום ביוגז 2.0 מאפשרת לזרוק את כלל הפסולת האורגנית למערכת סגורה, אשר לא מדיפה ריח. מערכת זו ממירה את הפסולת לביוגז נקי, עליו תוכלו לבשל, וכן תקבלו בנוסף דשן נוזלי טבעי, עמו תוכלו להשקות את הגינה.

"המערכת עובדת במהירות כפולה מן המערכת הקודמת, כאשר כל מערכת מסוגלת להפיק עד 3 שעות של גז בישול ועד 12 ליטרים של דשן אורגני נוזלי ביממה". כדאי לדעת שהמערכת מיועדת להרכבה עצמית. "הלקוח מקבל קופסה עם הוראות הרכבה, ומרכיב אותה בעצמו בחצר הבית, בפשטות רבה. הגז במערכת אגור בלחץ מאוד נמוך, המספיק כדי לבשל עליו, אבל לא ברמה העלולה להוות סכנה. לכן כל אחד יכול להרכיב את המערכת לבד בבית".

היעד: להגיע למחנות פליטים

המערכות של HomeBiogas מותקנות כיום בבתים של משפחות ב-92 מדינות שונות בעולם, בהן 250 משפחות בישראל. "אנו רואים עוד ועוד לקוחות בישראל שאכפת להם מהסביבה והם מבינים שהם רוצים להשאיר סביבה יותר טובה משהם קיבלו לדור הבא".

לדברי אפרתי, לקוחות החברה מתחלקים לשתי קבוצות. "הקבוצה הראשונה היא משפחות שאכפת להן מאיכות הסביבה ורוצות למחזר את הפסולת שלהן בצורה יעילה, נוחה וכלכלית. עד היום המשפחות הללו השתמשו בקומפוסטרים, ואנו מביאים אלטרנטיבה כלכלית ותפעולית יותר נוחה. המוצר שלנו נותן להן פתרון מדהים – החזר ההשקעה הוא תוך פחות משנתיים, והשימוש במערכת מפחית את הזיהום הסביבתי בשישה טון פחמן בשנה, שווה-ערך לצמצום הזיהום השנתי של מכונית משפחתית.

"הקבוצה השנייה הן משפחות שגרות בעולם המתפתח, כלומר אפריקה, הודו, המזרח הרחוק, שאין בסביבה שלהן מערך של פינוי אשפה וגז בישול. יש היום שלושה מיליארד איש בעולם המבשלים על עץ ופחם. בעבר, המשפחות הללו היו מקוששות עצים ביער, אבל באזורים רבים היער התרחק מהם מאוד, ולכן הם קונים פחם. זה הביא להתפתחותה של תעשיית פחם גדולה ומזהמת – הם כורתים עצים ומזהמים את האוויר כדי ליצור את הפחם, ובנוסף, המשפחות האלה לרוב מבשלות על פחם בתוך הבית. העשן הזה הוא אחד מגורמי התמותה הגדולים בעולם המתפתח. 4.3 מיליון נשים וילדים מתים מהעשן הזה בכל שנה. המערכת שלנו תספק להם פתרון שינתק את התלות שלהם בפחם, ישמור על הבריאות שלהם ועל הסביבה".

במטרה להגיע למשפחות המתגוררות בעולם המתפתח, אפרתי ושותפיו עובדים על שיתוף פעולה עם האו"ם. "בספטמבר האחרון זכיתי לפגוש את מזכ"ל האו"ם בביקור שלו בישראל, וחודש לאחר מכן הצגנו את הפתרון שלנו בפני ועידה של מחלקת הרכש של האו"ם בסביליה, ספרד. סיפקנו מערכות כפיילוט לארגוני סיוע של האו"ם, ובקרוב אנו נוסעים לניו יורק, למטה הרכש הראשי של האו"ם, בתקווה להתחיל בפיילוטים רחבי היקף. אנו רוצים שהמוצר שלנו יקבל אישור כפתרון מומלץ למחנות פליטים. יש ברחבי העולם מחנות בהם גרים כבר עשרות שנים עשרות אלפי פליטים, ללא פתרון של פינוי פסולת וללא אפשרות להשתמש בגז".

באופן טבעי, המערכת הזו מותקנת בבתים של מייסדי החברה. אפרתי מספר כי בחמש השנים האחרונות מותקנת המערכת בביתו, וכל הפסולת האורגנית של בני המשפחה נכנסת אליה. "זה עובד אצלנו כל כך טוב, שאני לא רואה אותנו חוזרים לזרוק את הזבל לפח. משהו משתנה בראש, אני מסתכל על קליפות בננה ומבין שהן שוות משהו. כל הבישולים בבית שלנו נעשים על גז שנוצר מהזבל שלנו, ובכל פעם מחדש זה מרגש. אני מקווה שיותר משפחות יעבור למערכת הזו, יחסכו כסף שהן מוציאות על בלוני גז ויחסכו זיהום לסביבה. זה פתרון שכולם מנצחים בו".


ב-25.4 אתם מוזמנים לראות את המערכת בפעולה במשרדי החברה בבית ינאי - WAZE: HOMEBIOGAS.
לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר: homebiogas.com/israel

תגובות

Comments are closed