סקר האלכוהול

סקר האלכוהול

פרופ' פיני הלפרן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי ת"א: "שתייה הוללת עלולה לגרום לשיעור גבוה של פגיעה ישירה בבריאות, לצד מעורבות גבוהה יחסית בתאונות, חבלות, קטטות ופגיעה מינית"

מאת: מערכת 'במרכז העניינים'
במרכז העניינים בריאות ורפואה

sipping_01

סקר חדש שבוצע בחדרי המיון של בית חולים בדק את הרגלי שתיית האלכוהול של צעירים הפונים לחדר מיון כללי וילדים. הסקר מצא כי מבין המצהירים על כך שהם שותים אלכוהול, אחוז המדווחים על שתייה הוללת – מעל ל-4 מנות אלכוהול באירוע אחד – היה 30% בקרב נשים, ו-40% בקרב גברים, בקבוצת הגיל 16-25. בקבוצה הבוגרת יותר של גילאי 26-35, הגיע אחוז הגברים והנשים ל–30%. לדברי פרופ' פיני הלפרן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים: "שתייה הוללת עלולה לגרום לשיעור גבוה של פגיעה ישירה בבריאות, לצד מעורבות גבוהה יחסית בתאונות, חבלות, קטטות ופגיעה מינית".

הסקר בוצע במסגרת ההיערכות למתן מענים מתאימים להתפשטות התופעה, ונערך ע"י השירות הסוציאלי של בית החולים, בשיתוף המחלקות לרפואה דחופה, ילדים ומבוגרים, ובסיוע הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול והמחלקה להתמכרויות במשרד הבריאות. לדברי עידית ברימברג, מנהלת השירות הסוציאלי של המרכז הרפואי, "הסקר הינו חלק מפרויקט ניסויי ראשון בארץ של גיבוש שיטות התערבות לצעירים נפגעי אלכוהול, המגיעים למחלקות לרפואה דחופה לאחר שתייה מופרזת או לאחר פגיעות כמו הקאות, תאונות, קטטות וחבלות וכו', שאירעו לאחר צריכה מוגברת של אלכוהול. בימים אלו מתבצע שלב נוסף של הפרויקט, במסגרתו נבדקת שיטת התערבות, שמטרתה הפחתת השימוש בשתייה בקרב אוכלוסייה זו".

תגובות