אפריקה – ההבטחה הבאה

אפריקה – ההבטחה הבאה

אפריקה צפויה לעבור תהליך מואץ של גידול דמוגרפי ואורבני הדורשים חדשנות טכנולוגית. באילו תחומים יכולות החברות הישראליות להשתלב בפרויקטים הממומנים על-ידי הבנק העולמי?

מאת: ענת כץ
סחר ועסקים סחר חוץ

אפריקה היא יבשת בעלת משאבים טבעיים רבים, עשירה בתרבויות רבות, מגוון ביולוגי ואנושי רב ולמרות זאת נמצאת ברמת הפיתוח הנמוכה ביותר ביחס לאזורים גיאוגרפיים אחרים בעולם. היא היבשת השנייה בגודלה בשטחה והשנייה ברמת צפיפות האוכלוסין בעולם אחרי אסיה. באופן רשמי ישנן 54 מדינות ביבשת ועל-פי הערכות, מדברים בה כ-3,000 שפות וניבים.

באפריקה נמצאות רוב המדינות המתאפיינות ברמת הפיתוח הנמוכה ביותר, על-פי מדד האו"ם. לפי נתונים של ה-OECD לשנת 2015, אפריקה מקבלת את הסכום הגבוה ביותר של סיוע חוץ ביחס ליבשות אחרות בעולם. לשם המחשה, רק בשנת 2014 קיבלה אפריקה סיוע חוץ של 135 מיליארד דולר.

האתגרים העתידיים וההזדמנויות הכלכליות

בשנת 2100 על-פי "הטלגרף" צפוי מספר התושבים ביבשת לעמוד על כ 4.4 מיליארד איש, פי-ארבעה מכמות האוכלוסייה היום. מעבר לגידול באוכלוסייה, היבשת צפויה לעבור תהליך של אורבניזציה ולפיכך, המחסור הנוכחי בתשתיות צפוי להיות חמור הרבה יותר. הערים באפריקה צפויות לצמוח בקצב אדיר ואוכלוסייתן צפויה לגדול בכ- 100 מיליון איש עד 2025.

צמיחת הערים ביבשת צפויה להביא איתה הזדמנויות רבות לבניית תשתיות, תחבורה ציבורית, ניהול מקורות מים וסניטציה, ומקורות אנרגיה. יהיה צורך בפתרונות בני קיימא, ולצורך כך תידרש חדשנות טכנולוגית שתהיה ישימה ורלוונטית לאתגרים שיאפיינו ערים חדשות אלה.

עפ"י הדוח השנתי של הבנק העולמי בשנת 2016 יושקעו באפריקה 9.3 מיליארד דולר באמצעות מימון של למעלה מ- 100 פרויקטים. רבים מהתחומים הממומנים על-ידי הבנק מהווים הזדמנות גדולה עבור החברות הישראליות. חברות ישראליות מחזיקות בידע וניסיון רב בתחומים רבים המאפשרים מיקוד אסטרטגי של הבנק העולמי באפריקה. כמו כן, חברות ישראליות רבות כבר פעילות רבת שנים באפריקה, דבר המהווה יתרון עבורן.

חקלאות

באפריקה כ- 65% מהמועסקים עובדים בתחום החקלאות. אחד מפרויקטי הדגל של הבנק בתחום מתמקד בחיזוק אזורי של מדינות הסאהל מתוך מטרה לשפר את חייהם של התושבים באזור. הפרויקט שהיקפו התקציבי 248 מיליון דולר מתמקד בהנגשת שירותים ושווקים בשש מדינות – בורקינה פאסו, צ'אד, מאלי, מאוריטניה, ניז'ר וסנגל, כאשר אוכלוסיית היעד העיקרית שלו היא נשים ובני נוער.

אנרגיה

ישנו פוטנציאל גדול בתחום האנרגיה הנקייה באפריקה, וזאת על רקע מחסור משמעותי באספקה אמינה של אנרגיה, ועל כן זהו אחד מהתחומים האסטרטגיים של הבנק באפריקה. לדוגמא, השנה העמיד הבנק מימון בהיקף של 700 מיליון דולר לפרויקט גז בגאנה עבור פיתוח מקורות גז טבעי שיובלו דרך החוף המערבי שלה. הפרויקט צפוי לספק כ- 1000 מגה וואט, כ-40% מיכולת אספקת החשמל הנוכחית של גאנה.

מים

עד 2030 האוכלוסייה העירונית של אפריקה תוכפל ועל כן הערים תתמודדנה עם עומסים בדרישת אספקת המים והסניטציה. יחידת המים של הבנק העולמי גורסת, כי יש צורך בגישה אינטגרטיבית לאיתור פתרונות ומענה על הדרישה ההולכת וגוברת של מערכות מים וסניטציה עירונית. בשנת 2016 הושקעו 465 מיליון דולר בפרויקטי מים וסניטציה באפריקה.

שילוב כוחות עם הבנק העולמי

משרד הכלכלה והתעשייה פועל בשנים האחרונות כדי לקדם את התעשייה הישראלית לשילוב בפרויקטים הממומנים על ידי המוסדות הפיננסיים הבין-לאומיים, ביניהם הבנק העולמי. לפני כשנתיים חתם המשרד, בהובלת מינהל סחר חוץ, על ההסכם הראשון עם הבנק העולמי, עם יחידת ה-ICT (תקשורת ומידע) של הבנק, כדי לחלוק מהידע שיש לישראל בתחום טכנולוגיות המידע והתקשורת. מאז, נחתמו שני הסכמים נוספים – הסכם עם יחידת המים הגלובלית של הבנק העולמי וכן הסכם עם ה-IFC – זרוע המגזר הפרטי של קבוצת הבנק העולמי.

עד כה, במסגרת ההסכמים, הגיעו לארץ שש משלחות המונות עשרות מקבלי החלטות בכירים מהמדינות המתפתחות ואנשי צוות של הבנק. עשרות חברות ומומחים ישראלים הופיעו בפני המשלחות וכן שולבו בפאנלים בבנקים. מטרת ביקורם הייתה ללמוד מהניסיון והטכנולוגיה הישראלית. במשלחות המים והסייבר שהגיעו לישראל השתתפו נציגים מאתיופיה, קניה, זמביה, חוף השנהב, בוצוואנה, זמביה, סנגל וגאנה. המבקרים התרשמו מאוד מהיכולות הישראליות המתקדמות בתחומים שהוצגו והפוטנציאל להכללת טכנולוגיות ויכולות ישראליות בפרוייקטים במדינות הללו הוא רב.

החלטת ממשלה מיוני 2016 לחיזוק הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם מדינות יבשת אפריקה, מרחיבה את שיתוף הפעולה עם הבנק העולמי בפעילותו באפריקה. בימים אלה, נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון, יחד עם יחידת שווקים מתעוררים ומוסדות פיננסיים בין-לאומיים במינהל סחר חוץ, פועלות לגיבוש ההסכמים עם הבנק, אשר צפויים לעשות שימוש במשאבים אלה לטובת המשך הפעילות המשותפת.

ההזדמנויות לישראל באפריקה

ההזדמנות לחברות הישראליות באפריקה נוגעות לתחומים רבים, ביניהם טכנולוגיות מים, חקלאות, תקשורת, אנרגיה, סייבר ואחרים. היכולות בישראל יוצאות דופן בחדשנותן, וגם המדיניות של ישראל בתחומים כמו ניהול משאבי המים והערכות להגנת סייבר זוכה להערכה רבה בקרב מקבלי החלטות ממדינות מתפתחות. ישראל עצמה עברה תהליך פיתוח מואץ ועברה ממדינה מתפתחת שבשנות ה-70' של המאה שעברה עוד קיבלה בעצמה הלוואות מהבנק העולמי, למדינה מתקדמת, חברה ב-OECD.

מדינות מתפתחות רבות מסתכלות על ישראל – מדינה נטולת משאבים טבעיים כמעט לחלוטין, בעלת אתגרי מים ואתגרי ביטחון מרובים – ומבינות שהפיתוח הוא אפשרי ושניתן להפוך חסרונות, כמו מחסור במים, ליתרונות. אנחנו מצידנו נמצאים שם כדי לייצר את התשתיות המאפשרות את החשיפה וההכרה האלה מצד אחד, ואת בניית התשתית ליצירת הזדמנויות קונקרטיות, והכל כדי לייצר מצב של win-win עבור המדינות המתפתחות וכן עבור ישראל, המבקשת להגביר את נוכחותה וכן את מעורבות המגזר הפרטי שלה, הנושא עמו מטען רב של ידע וניסיון רלוונטיים, במדינות אפריקה.


הכותבת היא הנספחת הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בוושינגטון די.סי., ארה"ב.

תגובות

Comments are closed