אפריקה – הדבר הגדול הבא

אפריקה – הדבר הגדול הבא

אפריקה חווה בשנים האחרונות שינויים מחוללי צמיחה ופיתוח מואץ. לחברות הישראליות לא פשוט לעשות עסקים באפריקה, אך הפוטנציאל הטמון בה הוא אדיר והרווחים עשויים להיות משמעותיים

מאת: ניסו בצלאל
סחר ועסקים סחר חוץ

ניסו בצלאל (צילום: יח"צ)

ניסו בצלאל (צילום: יח"צ)

בשנים האחרונות אנו עדים לטלטלות ומהפכים כלכליים אשר שינו – ועודם משנים – את פני הכלכלה העולמית.

בעוד מדינות כגון הודו וסין ביססו לעצמן מקום של כבוד בתחום הייצור והפיתוח ומשכו אליהן את תשומת לבם והונם של מדינות, תאגידים, משקיעים ואנשי עסקים מכל העולם, קמה להן מתחרה רצינית במרוץ הצמיחה הכלכלית, אשר לא ניתן עוד להתעלם ממנה והיא מסומנת על ידי מומחים כלכליים ואנליסטים כדבר הגדול הבא – יבשת אפריקה.

מבחינתנו כישראלים, ההזדמנות הכלכלית הגדולה ביותר בעולם בשנים הקרובות נמצאת ממש קרוב. עם ממוצע הצמיחה הגבוה בעולם, אפריקה אטרקטיבית ליזמים מרחבי העולם.

בישראל, יש מי שכבר זיהו את השינוי ועלו על הגל: לפי נתוני לשכת המסחר ישראל אפריקה, בעשור האחרון צמח היצוא הכלל עולמי לאפריקה בכ- 250%, יחד עם זאת, רק כ-2.6% בלבד מהיצוא הישראלי מיועד ליבשת אפריקה. כאשר לוקחים בחשבון את קצב גידול האוכלוסייה המהיר ביבשת, את הרפורמות הכלכליות המתרחשות במדינות רבות ברחביה, את מגמת ההתייצבות הפוליטית והשלטונית ואת המגוון העצום של שטחי פעילות הצמאים לפיתוח ולהתרחבות (חקלאות, HLS חינוך, בריאות, תשתיות מים, תשתיות בנייה, מסחר, שימור אקולוגי וסביבתי, אנרגיה וייצור), ניתן רק לדמיין את האפשרויות העומדות לפתחנו.

ישראל ואפריקה – הדמיון רב מהשוני

בדומה למצב באפריקה, ישראל הייתה תחת מנדט זר משך שנים רבות, והשתחררה ממנו לקראת סוף שנות ה- 40 של המאה הקודמת. השלטון באפריקה התחלק בעיקר בין הבריטים, הצרפתים, הספרדים והפורטוגלים. רוב המדינות זכו לעצמאותן במקביל לישראל או במרוצת השנים שלאחר מכן. כלומר – ישראל נמצאת בגיל של רוב מדינות אפריקה שמדרום לסהרה.

גם ישראל, בדומה לאפריקה, התחילה את דרכה במצב קשה מאוד, סבלה רבות ממלחמות, בצורת, יובש, חוסר יציבות ביטחונית, חוסר בתשתיות בסיסיות ועוד. רבים ממנהיגי אפריקה רואים בישראל מודל ללמוד ממנו. מדינה אשר החלה את דרכה בערך באותן שנים ובאותם תנאים כמו רבות ממדינות אפריקה, במדבר צחיח, הצליחה להפוך למעצמה חקלאית, רפואית, צבאית וטכנולוגית – בדיוק הדברים שמנהיגים אלה מייחלים לעצמם.

היזמים הישראלים הזריזים והיצירתיים מוכרים לאפריקה אמצעי השקייה ודישון, ציוד רפואי, מערכות ביטחוניות וטכנולוגיה מתקדמת. הקירבה הגיאוגרפית וודאי שתורמת למכירות.

מהם האתגרים בדרך?

לא פשוט לעשות עסקים באפריקה, אך הפוטנציאל הטמון בה הוא אדיר והרווחים עשויים להיות משמעותיים מאוד. קשיים שיכולים להשפיע על איש עסקים ישראלי הם הפיזור הגיאוגרפי, המאבקים הפוליטיים, השונות בין המדינות, הבירוקרטיה האינסופית, מחסור ביכולת ניהול מקומית, משך הזמן המקובל להגיב לפניות ולאשר מסמכים, מחסור בידע טכנולוגי ופערים תרבותיים.

קיים גם קושי פיננסי והוא יכולת העמדת ערבויות של המדינות לגופים פיננסים. כמו כן, קיימות מדינות אשר מוכנות להעמיד ערבויות מדינה, אך הגופים הפיננסים מסרבים לקבל ערבות זו בשל דירוג אשראי נמוך.

האתגרים בדרך לא פשוטים, וכאן באה לידי ביטוי היכולת היזמית של הגוף הישראלי החפץ ליזום פרוייקטים, איתנותו הפיננסית ורמת האמון בין היזם לגורם המשלם, ועל כך ארחיב בהמשך.

בשנים האחרונות, נוכח ירידת שערי הנפט, מדינות אשר נחשבו כמדינות "עשירות במחצבים" חוו אינפלציה ופיחות שערי מטבע ואלה בהחלט תרמו להאטת הפרוייקטים וחברות ישראליות מצאו עצמם בתזרים מזומנים שלילי. מן הצד השני קיימות מדינות "החסרות במשאבים " אך התמ"ג שלהן גבוה ושם נמצאת ההזדמנות הבאה.

שם המשחק – אמון

במהלך שנות פעילותי ביבשת נתקלתי מספר פעמים בגורמים אשר הביעו בפני את חוסר שביעות רצונם, לפי הגדרתם מ "חברות ישראליות לא אמינות" אשר נשאו הבטחות שווא והתוצאה הסופית הייתה פרוייקט שנהייה ל"פיל לבן". ולצערי, הרבה גורמים שחוו חוסר תום לב, להגדרתם, נוטים להתייחס בשלילה וחוסר אמון לחברות ישראליות אשר מגיעות לבשת.

כל אלו מקשים מאוד על עשיית עסקים באפריקה. אך עם הכנה נכונה והכרת היבשת ניתן לממש את הפוטנציאל העסקי הרב שבה. חברות רבות אינן נערכות כראוי ומשלמות על כך מחיר יקר שניתן היה לחסוך. היוועצות באנשים מנוסים, שכבר עובדים באפריקה, חוו על בשרם את הקשיים וצברו שנות וותק ביבשת – יכולה לחסוך זמן, כסף, תסכול ואנרגיה.

מהם השינויים בהווה?

כאמור, אפריקה חווה בשנים האחרונות שינויים מחוללי צמיחה ופיתוח. ב-15 השנים האחרונות הוכפל הסחר בין אפריקה לשאר העולם, חובותיהן של המדינות והגירעונות התקציביים ירדו משמעותית.

במדינות רבות, רבים מנבחרי הציבור והפקידים הבכירים הם בוגרי אוניברסיטאות מובילות באירופה ובארה"ב, המסייעים למדינותיהם בפעילות הכלכלית העולמית. דור חדש של מנהיגים צעירים ומשכילים מעביר רפורמות, מייצב את השלטון, מעמיק את הדמוקרטיה, פועל למען העם ולא למען האליטות, משקיע בתשתיות, בחינוך ובבריאות.

הממשל במדינות הללו בולט בשטח – בתי משפט, פרקליטות, משטרה, מערכות מיסוי וניהול, פיקוח על אוצרות טבע, עידוד השקעות ותיירות ועוד.

דרושה – תמיכה ממשלתית

חזון לשכת המסחר ישראל אפריקה, הנו הגברת היצוא והעמקת הקשרים הדיפלומטים בין ישראל למדינות היבשת. אולם פעילותנו נעשית על בסיס התנדבותי וחסרה לו המטריה הממשלתית, אשר יכולה לסייע במגוון ערוצים: ביקורים תכופים במדינות אפריקה של נבחרי ציבור ישראלים, עידוד הפעילות העסקית במדינות אלה והקצאת משאבים אשר יתרמו רבות לפעילות השוטפת. לצערי, אלמנטים אלה לא באים כיום לידי ביטוי כמעט כלל.

מדינות אפריקה עוברות תמורות רבות, ועתידן עוד לפניהן. היבשת צמאה כמעט לכל דבר ובכל תחום. משקיעים ויזמים נמרצים שמים פעמיהם אליה, יוצרים קשרים עם שחקנים מקומיים, עם גורמי ממשל ועם חברות בין-לאומיות הפעילות ברחבי היבשת. הכנה נכונה, למידה של הבדלי התרבות, היכרות עם צינורות השיווק ואפיקי הסחר הם המפתחות ההכרחיים להצלחה ביבשת המדהימה הזו.


הכותב הוא נשיא לשכת המסחר ישראל-אפריקה, עם ניסיון של מעל 30 שנה באפריקה במישור העסקי והדיפלומטי www.iachamber.co.il

תגובות

Comments are closed