הודה, שיחזר ויצא זכאי

הודה, שיחזר ויצא זכאי

זה נראה כמו עוד תיק בתאונת 'פגע וברח' שבסופו הרשעה בטוחה. אחרי הכל, הלקוח הודה ושיחזר. אך כנגד כל הסיכויים, עו"ד ששי גז הוביל לזיכויו וביהמ"ש אף מתח ביקורת קשה על התנהלות המשטרה בחקירה. לא סתם זכה גז, מבכירי הפליליסטים, לכינוי 'ששי זיכויים'

מאת: גלית שפיר (צילום: עופר וקנין)
הפרקליטים סחר ועסקים

ביום האחרון של החופש הגדול בשנת 2012 יצאה קבוצת צעירים לאימון ריצה שגרתי בחולות גבעת ברנר. טרקטורון שנסע באזור פגע בקבוצה, פצע שתי נערות באורח בינוני ונמלט מהזירה. אחת הפצועות הייתה טיגיסט ביטאו בת ה-15, אלופת הארץ בריצת שדה. מפקד מרחב השפלה, תת-ניצב שמעון בן הרוש, מינה צוות חקירה מיוחד (צח"מ). חקירה ראשונית העלתה, כי הטרקטורון נראה זמן קצר לאחר התאונה בכניסה למושב בית אלעזרי, הממוקם שלושה ק"מ ממקום הדריסה. באמצעות מצלמות אבטחה אותר נוסע הטרקטורון, יניב פיירובוסקין. הוא הכחיש כל מעורבות לתאונה, אך לאחר עשרה ימי חקירה ממושכת הוא  נשבר, הודה ושיחזר.

חילצו הודאה בכל מחיר

לכאורה מדובר היה בעוד תיק של הרשעה בטוחה בעבירות של גרימת חבלה חמורה, תקיפה חבלנית, שיבוש הליכי משפט והפקרה אחרי פגיעה עם צפי לעונש של מספר שנות מאסר. אלא שהתיק הגיע לידיו של עו"ד ששי גז, מבכירי עורכי הדין הפליליים, שהצליח להוכיח, כנגד כל הסיכויים, כי הלקוח שלו חף מפשע. השופטת רות לורך, מבית המשפט המחוזי בלוד, כתבה בפסק הדין: "קשה להשתחרר מהתחושה, שהחוקרים השקיעו מאמץ רב בחילוץ הודאה מהנאשם כמעט בכל מחיר, מאחר שהיו משוכנעים שהוא הדורס, ולא השקיעו מאמצים באיתור חשודים אחרים".

איך הצלחת להוביל לזיכוי אחרי שהלקוח שלך כבר הודה ושחזר?

"מיד עם קבלת התיק לטיפולי יצאתי יחד עם עו"ד עידן שני ממשרדי לזירת התאונה וביצענו שחזור של התאונה מבחינת רצף האירועים הכרונולוגי. התגלה פער לא הגיוני בין הזמנים שבהם דווח על התאונה למד"א לבין הזמן שבו הלקוח שלי נצפה במצלמות סמוך לזירה. מיד הבנתי שהלקוח שלי חף מפשע והמשטרה חילצה ממנו הודאה שקרית.

"בשלב השני, עברתי על כל החומר המשטרתי בהם תמלילי החקירות והצילומים מחדרי החקירות ומהשחזור בזירת התאונה. הסתבר כי יום לפני ההודאה הופעלו על הלקוח שלי מכבש של לחצים, איומים ומתן הבטחות שווא. החוקר הטיח בפניו שהוא צפוי לשנות מאסר רבות ולחץ עליו כי הודאה תוביל לשחרור המיידי לארוחת החג ושינוי סעיפי האישום מעבירות פליליות לעבירות רק בתחום התעבורה. הוכחתי בבית המשפט שהמשטרה ביצעה תרגיל חקירתי, ובזמן מתן ההודאה הוא עדיין היה נתון להשפעת הלחצים הבלתי סבירים שהופעלו עליו להודות בפשע שלא ביצע. הפרקליטות טענה כי אדם לא סתם מודה, משחזר ויודע על פרטים מוכמנים".

כיצד התמודדת עם הטענה של הפרקליטות שהלקוח שלך שיחזר את התאונה?

"הוכחתי שבשחזור הוא מסר פרטים שגויים בהם מסלול הנסיעה ומספר הרצים. טענתי כי הפרטים שנמסרו בשחזור היו תוצאה של תדרוך שעבר על-ידי השוטרים ופרסומים בתקשורת. בפרקליטות טענו, כי מדובר בשגיאות מינוריות, אך בית המשפט קיבל את עמדתי שהשחזור בוצע על-ידי מי שלא היה מעורב כלל בתאונה".

שרשרת זיכויים ברצף

עו"ד ששי גז הוא מבכירי הסניגורים, שעל לקוחותיו נמנים משפחות פשע, ראשי ערים, מפורסמים מתחום הספורט והתרבות ועוד. זמן קצר אחרי שפתח את משרדו לפני 36 שנה הוא הוביל ל-12 זיכויים ברצף, ועל כך הוא זכה לכינוי "ששי זיכויים". אחד מפסקי הדין המפורסמים שלו הוא זיכויו של צבי פישבך, לאחר שהואשם בגניבת מיליונים מ"בזק" ושלושה עדי מדינה קשרו אותו לעבירה.

ספר איך אתה מתכונן למשפט?

"בשלב הראשון, אני ועו"ד נוסף מהמשרד מעיינים, כל אחד בנפרד, בחומר החקירה. לאחר בחינה מדוקדקת של העדויות, אנו עורכים סיעור מוחות, מנתחים את התיק ומחליטים על אופן הטיפול, האם לנהל הוכחות או ללכת על עסקת טיעון. משהוחלט על ניהול הוכחות, אנו יוצאים לזירה, נעזרים במומחים או בחוקרים פרטיים, על פי הצורך, לצורך חיזוק קו ההגנה וביצורו".

מה דעתך על מערכת המשפט בארץ?

"ישנן שתי בעיות מהותיות שחייבים לתת עליהן את הדעת – האחוז הגבוה מדי של הרשעות שווא ומעצרים מיותרים".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

עו"ד ששי גז: תעודת זהות

שם הפירמה: גז ששי – משרד עורכי דין.

שנת ההקמה: 1981.

תחום פעילות: הלבנת הון, שוחד, פלילי, ייצוג בתיקי סמים, אלימות, רצח, גרימת מוות ברשלנות, עבירות מין, מרמה, רכוש, צווארון לבן, ריגול ועבירות צבאיות. מרצה מבוקש בתחום הפלילי לעורכי דין, סטודנטים, גופים ממשלתיים וציבוריים ועוד.

לקוחות מפורסמים: ראשי משפחות הפשע יעקב אלפרון, יצחק אברג'יל וריקו שירזי, דוד ערן, מרגלית צנעני, ריקי גל, חנה לסלאו, אביו של אייל גולן, שחקני הכדורגל אלירן עטר ושמואל רוזנטל, ננסי ברנדס, גדי סבן, חנן גולדבלט, החייל שוקי בסו, רוצח נהג המונית דרק רוט, פרשת סימנס, פרשת פואד בן-אליעזר.

מצב משפחתי: נשוי + 2.

השכלה: בוגר משפטים מאוניברסיטת תל-אביב.

תחביבים: ספורט, מוסיקה, תיאטרון, אמנות ויודאיקה, ארכיאולוגיה וקריאה של ספרי פילוסופיה יהודית.

במה הייתה עוסק אם לא היית עו"ד:  "מדען או ארכיאולוג".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות