תשואות

תשואות

מאת: יובל בן משה
סגנון חיים שמנת

פייר קרדן, 1960, אוסף קלוד סמואל (צילום: אלי בוחבוט)

תערוכה: משקפיים

"מבט על" – זהו שמה של תערוכה חדשה שתעסוק כולה במשקפיים ובחוש הראייה, ותעבור דרך ארבעה פרקים, המייצגים עבר, הווה ועתיד. הפרק העוסק בהיסטוריה של המשקפיים מציג משקפיים מן המאה ה-17 ועד היום, כמו גם סקיצות של עיצוב משקפיים מבית האופנה של פייר קרדן, מסכות משובצות אבני חן שעוצבו על ידי בתי אופנה גדולים ושימשו בעיקר לתצוגות אופנה, המשקפיים הראשונים בעלי הידיות, משקפות תיאטרון ומשקפי מספריים ששימשו את האריסטוקרטיה הפריזאית של המאה ה-19. את האוסף ההיסטורי מביא לתערוכה קלוד סמואל, אופטומטריסט יליד פריז, בן לשושלת ארוכה שעסקה כבר באמצע המאה ה-19 בחיתוך עדשות והתאמתן לצורכי ראייה.

20.12.16-29.4.17, במוזיאון העיצוב בחולון


סרט 'אמא ובת'

צילום: יח"צ

סרט: אמא ובת

האם הייתם חוזרים לחיות עם ההורים שלכם בגיל 40? סטפני חוזרת לגור עם אמה, היא נאלצת להתמודד עם דירה מחוממת יתר על המידה, להאזין לזמר פרנסיס קברל בלא הרף, להשתתף במשחקי "שבץ נא" אינסופיים, וכמובן, לשמוע את הערותיה החוזרות של האם והמלצותיה כיצד לנהל את חייה. כל אחת מהן צריכה לגלות סבלנות רבה מאוד, אבל יום אחד, כאשר שאר בני המשפחה מגיעים לארוחת ערב, נחשפים סודות משפחתיים, ואת השבר בעקבות זאת אין אפשרות למנוע. ברוכים הבאים למקום המסוכן ביותר בעולם – המשפחה – בסרט הפתיחה של פסטיבל הקומדיה הצרפתית, "לחזור לגור עם אמא".

הסרט יוצג מ-24.11.16, בסינמטק תל אביב, בקולנוע כוכב רמת השרון ובכל רחבי הארץ

צילום: יח"צ

צילום: יח"צ

ספר: כריות אוויר

לתלמה שדות, ילדת פרחים בעברה, וכיום אישה שאפתנית ואם לשתי בנות, חיים נינוחים ומאירי פנים, אך צל גדול מרחף מעליה; צירוף גורלי של מאורעות, שהחל ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאו במחלת הלוקמיה של בתה – מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה מחדש כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת בגבר אחר.
זהו רומן הביכורים של גילה נאומן ימיני, שבהשראת תרבות הפופ השזורה בספר היא בונה, מפרקת ומלחימה מחדש את קלישאות החיים על צווי גורל וחברה.

"כריות אוויר", הוצאת גוונים

תגובות