חדשות אקדמיה

חדשות אקדמיה

מאת: מערכת אקדמיה
אקדמיה אקדמיה וחברה

מחקר חדש ממכון ויצמן נלחם בהשמנה באמריקה בעזרת חיידקים

על פי המחקר שילוב חיידקים בדיאטה מאפשר לאכול מזון שמן כדי לשמור על רמות סוכר נמוכות

ארצות הברית משלמת סכומי עתק בכל שנה למלחמה בסוכרת ובמחלות מטבוליות בכלל, לרבות השמנה. פריצת דרך חדשה ממכון ויצמן, העוזרת לשמור על רמות מאוזנות של סוכר בדם, תאפשר לאמריקנים לגייס את חיידקי המעי שלהם כדי להתמודד עם הסוכרת והמחלות הנלוות אליה. את ממדי הבעיה בארה"ב ניתן להבין לפי נתונים ממשלתיים המגדירים כ-38% מהמבוגרים כטרום סוכרתיים, כ-10% סוכרתיים ו-מעל 66% כבעל משקל עודף. מערכת הבריאות סימנה את בעיית המשקל כאחד הגורמים המרכזיים להתפתחות מחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, כבד שומני, מחלות לב ועוד, שההתמודדות איתן עולה לארצות הברית כסף רב וגורמת לסבל של הציבור. מחלות אלו יכולות להיחסך בעזרת טיפול המונע מהאנשים להתדרדר להשמנה.

חיפוש אחר דרכים למניעת הסוכרת וההשמנה מצד ענקיות רפואה אמריקניות הוביל אותן לסטארט אפ הישראלי DayTwo, המספק המלצות תזונה בהתאמה אישית. הסטארט אפ הוקם על בסיס המחקר ממכון ויצמן שחשף כי "המלצות דיאטתיות לכלל האוכלוסייה הן בעיתיות, מכיוון שמזונות מסוימים כמו יוגורט עם 0% שומן, הנתפס כמזון דיאטטי, עשוי להקפיץ את רמות הסוכר בדם אצל אדם מסוים, ואם במקומו אותו אדם יאכל יוגורט עם 4% שומן אז רמות הסוכר בדם יישארו נמוכות. אבל אצל אדם אחר ההפך יכול להיות נכון".

פרופ' ערן סגל וד"ר ערן אלינב ממכון ויצמן, שבדקו את אוכלוסיית חיידקי המעי הייחודית לכל אדם, גילו שהרכב החיידקים השונה מאדם לאדם תורם לחוסר האפקטיביות של הנחיות התזונה הכלליות. כך התגלה אצל המשתתפים בניסוי שלאנשים מסוימים אכילת שוקולד תגרום לרמת סוכר מתונה יותר בדם מאשר מאכילת תפוח. לדבר השלכות מהותיות כשמדובר בדרישה רפואית להקטין את רמות הסוכר בגוף. מרבית הרופאים מבססים את הדיאטה המועברת למטופלים על אותן המלצות תזונה כלליות ומתקבלת תוצאה הפוכה מהרצוי.

כדי שתוצאות המחקר יסיעו לתחומי הרפואה, חברה DayTwo לענקית התרופות הגלובלית ג'ונסון אנד ג'ונסון שלה ניסיון רב בפיתוח מוצרים מאושרי מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA). בנוסף הסטארט אפ משתף פעולה עם רשת מאיו קליניק המפעילה בארה"ב בתי חולים, מרפאות ובתי ספר לרפואה.


חיילי צה"ל, הלומדים לתואר שני במסלול מחקרי בתחומים מוגדרים, ייהנו ממלגת שכ"ל מלאה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

חיילי צה"ל בשרות חובה ובשרות קבע, הלומדים לתואר שני במסלול מחקרי, ייהנו משנת הלימודים תשע"ח, ממלגת שכ"ל מליאה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מדובר בחיילים הלומדים לתואר שני במסלול מחקרי במהלך שירות החובה שלהם, וחיילים הלומדים לתואר שני במסלול מחקרי, במהלך שרותם בחובה ובקבע, ואשר סיימו בהצלחה את לימודיהם באחת מהתכניות הצבאיות הבאות: תלפיות, פסגות, ארזים, חבצלות וברקים.

תחומי הלימוד שיזכו את החיילים במלגה הם לימודי תואר שני במסגרת הפקולטה למדעי ההנדסה, הפקולטה למדעי הטבע ובמחלקה ללימודי המזרח התיכון. יצוין, כי הזכאות למלגת שכר לימוד תינתן רק לסטודנטים שיסיימו את לימודיהם בהצלחה במסלול מחקרי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

גם לקויי למידה יכולים ללמוד לתואר ראשון באוניברסיטה

ארגון בית אקשטיין מקבוצת דנאל, בשיתוף האוניברסיטה הפתוחה, ממשיכים בתכנית ייחודית לסטודנטים עם לקויות למידה/קשיי למידה מורכבים מאוד. הזדמנות זו הניתנת לסטודנטים היא לתואר ראשון של האוניברסיטה הפתוחה במדעי החברה והרוח. הלימודים מתקיימים על פי תכנית הלימודים של האוניברסיטה הפתוחה, במתחם קמפוס מכללת רמת גן. בנוסף למפגשים של האוניברסיטה הפתוחה, הסטודנטים משתתפים בשיעורי תגבור, עוברים סדנה למיומנויות למידה, סיוע בהכנת המטלות, הכנה למבחנים, סדנה חברתית וכן סדנת השמה והכנה לעולם התעסוקה.

גישתה של האוניברסיטה הפתוחה משלבת לימודים ברמה אקדמית גבוהה ומוקפדת עם חתירה למצוינות מדעית ומחקרית, לכל המבקשים ללמוד בה ללא תנאי קבלה כל שהם. בידולה של האוניברסיטה הפתוחה הוא במגוון שיטות למידה: בהנחיה פנים אל פנים, בקבוצות קטנות ב-60 מרכזי לימוד ברחבי הארץ, לימוד באמצעים אינטראקטיביים מקוונים ולימוד עצמי, המאפשרים לסטודנטים גמישות מרבית בבניית תכנית הלימודים.


פרופ' רון רובין, ז'ונג צ'ינג הו וז'אהן צאו (צילום: צמרת זוהר)

פרופ' רון רובין, ז'ונג צ'ינג הו וז'אהן צאו (צילום: צמרת זוהר)

אוניברסיטת חיפה תקים מכון לטכנולוגיות בינה מלאכותית יישומיות בסין ובחיפה בהשקעה של כ-10 מיליון דולר

המכון הבינלאומי המשותף בהאנגזוו (Hangzhou) יתמקד בתחומי מחקר ופיתוח טכנולוגיות יישומיות של בינה מלאכותית, במימונו של המיליארדר הסיני ז'ונג צ'ינג הו (Zong Qinghou), אחד משמונת האנשים העשירים ביותר בסין, המחזיק בהון של כ-16.2 מיליארד דולר. ז'ונג ידוע כ"רמי לוי" הסיני, שהתחיל בלא כלום, והקים את אימפריית המשקאות הגדולה ביותר בסין – חברת Wahaha – שמהווה כיום אגד של חברות בתחומים שונים. הקמת המכון בעיר הולדתו של ז'ונג, היא חלק מתכניתו לפתח את עירו ולמצבה כעיר המובילה את תחום החדשנות בסין – והוא בחר באוניברסיטת חיפה כשותפתו האקדמית.

שיתוף הפעולה עם ז'ונג מהווה אבן דרך בקידום קשרי האקדמיה והתעשייה של אוניברסיטת חיפה עם אחת החברות הגדולות והמשפיעות ביותר בסין. שיתוף פעולה זה מצטרף לקשרים ההדוקים שאוניברסיטת חיפה מטפחת עם סין, שבמסגרתם היא מקימה מרכז מחקר משותף עם אוניברסיטת ECNU – East China Normal University משנחאי בתחומי הנוירו-ביולוגיה, סטטיסטיקה, ביו-רפואה ואקולוגיה.

אוניברסיטת חיפה והאקדמיה הסינית למדעים יתמקדו במכון החדש בפיתוח טכנולוגיות יישום בינה מלאכותית חדשניות במגוון תחומים, דוגמת זיהוי ומעקב אחר המבט האנושי לטובת שילובו בטלפון החכם ביישומים שונים, עיבודי תמונה וביג דאטה לטובת יישומים רפואיים, עיבודי תמונה מתוחכמים המעלים את רמת הרזולוציה בתמונות שצולמו במים עמוקים, זיהוי ביומטרי, טכנולוגיות בקרת תנועה ועוד.

בניית המכון תיעשה על ידי קבוצת האנגזוו וואהאה Hangzhou Wahaha Group)) ותושלם בעוד כשנתיים. תחילת הפעילות המחקרית תיערך כבר עתה בקמפוסים של חיפה ובייג'ינג במקביל, באמצעות חילופי חוקרים משני המוסדות. וועדה ייעודית שתוקם תיבחר באלו פרויקטים ותחומי עניין להתמקד, ותגייס את החוקרים המוכשרים ביותר משתי המדינות.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, כיהן במשך עשר שנים כסגן הנשיא של אוניברסיטת NYU בניו יורק (התפקיד האקדמי הבכיר בותר שישראלי החזיק בו במוסדות אקדמיים בחו"ל). פרופ' רובין, אשר הקים את שלוחות אוניברסיטת NYU בשנגחאי ובאבו דאבי, בירך על המהלך: "שיתוף הפעולה עם שותפים אסטרטגים מהתעשייה והאקדמיה הסינית הוא חלק מהמטרות שאוניברסיטת חיפה הציבה כדי למצב עצמה כמוסד בינלאומי מוביל. הקמת המכון למחקר ולפיתוח טכנולוגיות בינה מלאכותית בהאנגזוו (Hangzhou) בשיתוף ז'ונג צ'ינג הו, מהווה שיתוף פעולה שני של האוניברסיטה עם שותפים אסטרטגיים סיניים, נוסף לאוניברסיטת ECNU משנחאי. אנו שמחים על הבעת האמון הסינית באוניברסיטת חיפה, אשר מעידה על הרמה המחקרית והיישומית הגבוהה הקיימת בה, וסמוכים כי פעילות המכון תניב פירות מחקריים משמעותיים לישראל, לסין ולעולם כולו".

ז'ונג צ'ינג הו מייסד, יו"ר ומנכ"ל קבוצת ואהאה האנגזוו (Hangzhou Wahaha) בירך אף הוא על המהלך, והתמקד בתפקידה החלוצי של ישראל כ"אומת הסטראט אפ", הנמצאת בחוד החנית העולמית בתחומי חדשנות טכנולוגית: "ישראל מחזיקה באקו-סיסטם טכנולוגי ומחקרי מתקדם ביותר. בחרנו לשתף פעולה עם החוקרים המצטיינים באוניברסיטת חיפה, מאחר שאנו מאמינים שיש ביכולתם כוח ליצור טכנולוגיות בינה מלאכותית יישומיות, אשר יצעידו את העיר האנגזוו אל העתיד, ויאפשרו לה לשמש כ"עיר חכמה" ומתקדמת טכנולוגית".


פרופ' רוזה אזהרי, ירון רביד יו"ר חבר הנאמנים, רוג'ר גראס ובנו הריסון (צילום: שניר יחזקאלי)

נחנך בניין מעבדות בעזריאלי מכללה להנדסה

במהלך אירוע חבר הנאמנים השנתי של עזריאלי מכללה להנדסה נחנך בסוף החודש שעבר בניין המעבדות החדש במכללה. הבניין צפוי לשרת אלפי סטודנטים במהלך השנים הקרובות ולהצעיד את רמת המחקר בירושלים קדימה.

בניין מעבדות ההנדסה שופץ בעלות כוללת של חמישה מיליון דולר בעזרת התרומה הנדיבה של קרן אלכסנדר גראס, המנוהלת כיום על ידי בנו, רוג'ר גראס, ובתו, אליזבת וויז.

המטרה המרכזית של הקרן היא לתמוך בצעירים ובמשרתים במילואים, ולתת להם הזדמנות להשתלב במוסדות להשכלה גבוהה. הקרן עושה זאת על ידי מימון תכניות המכשירות צעירים בתחומים מקצועיים וכן מלגות.

גראס עצמו אמר שהוא נלהב מפועלה ועשייתה של המכללה, וציין כי בזכות בוגרי המכללה המשתלבים ברובם בתעשיית ההייטק הירושלמית ומהתוצאות היוצאות דופן של המכללה, מתממש חזונו מידי שנה לקדם את העיר ירושלים.

פרופ' רוזה אזהרי, נשיאת עזריאלי מכללה להנדסה: "משפחת גראס היא ידידה קרובה של המכללה, ומשקיעה רבות למען הסטודנטים הצעירים – דור העתיד. במהלך התקדמותנו בפרויקט בינוי הקמפוס פנינו למר רוג'ר גראס בבקשה לסייע לנו בשיפוץ המבנה הקיים ולהפוך אותו לבניין מעבדות".


אוניברסיטת תל אביב: קורסים אקדמיים מקוונים יחליפו את המבחן הפסיכומטרי

אוניברסיטת תל אביב הודיעה לאחרונה על מסלול קבלה חדש, ראשון מסוגו בישראל, שיאפשר כניסה לאוניברסיטה ללא מבחן הפסיכומטרי (במקביל למסלול הקבלה המסורתי).

עד כה, התקבלו המועמדים על בסיס ציון התאמה המסורתי, המהווה שקלול של ציוני הבגרות וציון המבחן הפסיכומטרי. במסלול החדש, שתנהיג האוניברסיטה, יוכלו המועמדים לטעום ממגוון של קורסים אקדמיים מקוונים שהאוניברסיטה מעמידה לרשותם, ללמוד אותם ולהיבחן בהם. מועמדים שציונם בבחינת הקורס יהיה מעל 85, יצברו 5 נקודות בונוס לציון ההתאמה המסורתי בעבור קורס אחד ועשר נקודות בונוס עבור שני קורסים.

למועמדים שיעמדו בהצלחה בבחינות של שלושה קורסים אקדמיים מקוונים, ייפתח מסלול קבלה חדש ללא פסיכומטרי. במקרה זה, ציון ההתאמה החדש יתבסס על שקלול ציוני הבגרות והציונים בשלושת הקורסים המקוונים (ללא צורך בבחינה פסיכומטרית). כל פקולטה תקבע לעצמה את תמהיל הקורסים המקוונים לקבלה. בנוסף לנקודות הבונוס בקבלה לאוניברסיטה, הקורסים המקוונים יזכו את המועמדים גם בקרדיט אקדמי שיעמוד לרשותם במהלך לימודיהם.

בשלב זה, האוניברסיטה מציעה תשעה קורסים מקוונים מסוג "מוק" – Massive Open Online Course (קורסים מקוונים ופתוחים לקהל הרחב). הקורסים עוסקים בנושאים מגוונים בתחומי מדעי הרוח, חברה, משפטים, מדעי החיים, הנדסה ומדעים מדויקים. בימים אלה מפתחת האוניברסיטה שלושה קורסים מקוונים נוספים, ובקרוב יסתיים מכרז חדש של ות"ת למימון קורסים נוספים.

רקטור אוניברסיטת תל אביב, פרופ' ירון עוז, הדגיש כי "הצלחה בקורסים אקדמיים מקוונים עשויה לנבא גם היא הצלחה בלימודים אקדמיים ולכן אוניברסיטת תל-אביב בחרה לעשות שימוש בפלטפורמות דיגיטליות במקביל לערוצי הקבלה המסורתיים".

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר, ציין כי "האוניברסיטה שוקדת על פיתוח שיטות לימוד חדשות המתאימות לעידן הדיגיטלי. מטרת המסלול החדש היא בראש ובראשונה להנגיש את הקמפוס לאוכלוסיות נוספות. הדבר הוא חלק ממגמה עולמית, לה שותפות כל אוניברסיטאות העלית בעולם המפתחות ומיישמות דרכים דיגיטליות חדשניות בשלבי המיון, הקבלה, ההוראה והלימוד כדי להגשים חזון חברתי ואקדמי משותף להנגשת ההשכלה הגבוהה".

תגובות