בית חכם הוא בית חם

בית חכם הוא בית חם

זו לא רק הטכנולוגיה שמקנה שליטה מכל מקום ובקלות: בית חכם אמיתי בנוי כך שהוא גם 'קורא' נכון את הדיירים ויש לו 'אופי' שמתאים להם. הבית החכם: מה זה אומר ולמה זה טוב

מאת: זוהר שמש (צילום: ארמגדון)
בית חכם טכנולוגיה והייטק

יותר מאשר תיאור מצב, הבית החכם הוא תיאור של תהליך – תהליך טכנולוגי מואץ, שבמהלכו מפותחות עם השנים יותר ויותר אפשרויות לניהול פונקציות שונות של הבית דרך מערכת בקרה טכנולוגית אחת. בסופו של דבר, השאיפה היא להעניק לבית 'מוח' – מנגנון בקרה חכם מאוד, דינמי, קל, ואפשר לומר אפילו 'אינטואיטיבי', שלא רק מאפשר שליטה מלאה על כל מה שקורה בבית אלא גם מתאים את עצמו בקלות לטעמם הייחודי, לצרכיהם ולרצונותיהם האישיים של דיירי הבית.

חברת HDL Automation היא מהיחידות שמשלבות ותק רב (פועלת משנת 1985) לצד חדשנות וחלוציות בעולם הבתים החכמים, במפסקים, הפאנלים והבקרים המתקדמים שבמרכז פעילותה.

עם השנים, פיתחה החברה מוצרים ופתרונות חדשניים יותר וצברה מומחיות ב-3 קווים שונים של מוצרים: הקו הרגיל והוותיק ביותר, BUS-PRO, הכולל מגוון מוצרים נרחב – החל ממפסק וכלה בבקר מוזיקה מיוחד; אותו קו מוצרים אך בטכנולוגיית KNX – תקן בינלאומי למערכות חשמל חכם; וקו המוצרים החדש, WIRELESS-BUS-PRO, עם אותן היכולות והאפשרויות של הקווים האחרים – אך על-גבי טכנולוגיה על-חוטית.

המוצרים הרבים, הניסיון הרב והחתירה לחדשנות, מעניקים ל-HDL את היכולת להציע פתרונות אמינים מאוד ויחד עם זאת מדויקים מאוד, המאפשרים לפעול ביצירתיות רבה ולבנות בתים באמת חכמים, המתאימים לרצונות הלקוח.

אין (בית) חכם כבעל הניסיון

'HDL ישראל', סוכנת ההפצה הבלעדית בישראל, מספקת ומתקינה מגוון מוצרים נרחב שמגדיל ומשכלל מאוד את יכולות הבית החכם, כגון: לוחות בקרה בעלי טווחים גדולים מאוד, לוחות בקרה בטכנולוגיות מגע ושמע ובעיצובים שונים; ומגוון עצום של סנסורים לאיכות האוויר, סנסורים של תנועה, סנסורים לעצמת האור, סנסורים לגובה הטמפרטורה, סנסורים של קול ועוד.

מלבד החיסכון הגדול באנרגיה, שהתקנת המוצרים הללו מקנה בזכות תזמון ותכנון אופטימליים, לא קשה לדמיין את ההנאה שבית חכם המותאם באופן אישי יכול להקנות לנו.

תארו לכם, לדוגמה, סיטואציה שבה אנחנו חוזרים הביתה לאחר יום עבודה מעייף: הבית 'מברך' אותנו עם שובנו ומשמיע לנו 'מתוך הקירות' מוסיקה שאנו אוהבים, במינון העוצמה המדויק והערב ביותר לאוזנינו, כשברקע מוקרן סרט שאנו אוהבים (או מאוחר יותר, לפי השעה שקבענו מראש), ובשל מיזוג האוויר שהחל לפעול זה מכבר (שכן הבית זיהה שאנו קרבים אליו) הסביבה ממוזגת ונעימה, בעוד אורות הבית 'מנחשים' אותנו ונדלקים בדיוק כמו שצריך – בחדרים הנחוצים, ובעוצמה נכונה הנשלטת אף היא על-ידי הבית שלנו, הסוגר או פותח את התריסים בהתאם לכמות האור שנכנסת מבחוץ.

אכן, מדובר בחוויית משתמש יומיומית שהולכת ונעשית שופעת ומהנה יותר, ועם זאת – שווה לכל נפש ומתאימה לכל בית.

אמנות האינטגרציה

לפעמים שוכחים שבית חכם הוא קודם כל בית – בין אם מדובר בבית פרטי או במשרד – ולכן כל תכנונו ובנייתו נעשים מתוך קשב רב והתאמה אופטימלית לדיירי הבית. למעשה, כשהוא נעשה נכון, בניית בית חכם היא תהליך שיש בו יסודות אמנותיים הכוללים תכנון אדריכלי, עיצוב מדויק, דמיון רב, טעם טוב וכמובן – הקשבה וגמישות. לפיכך, ייחודה של חברת ארמגדון הוא גם בשירות הטכנולוגי היסודי והמקיף שהיא מעניקה, הכולל אינטגרציה של כל מערכות הבית וגם התאמה מלאה ובלתי-מתפשרת לדיירים, לרצונותיהם והעדפותיהם.

על-מנת ליצור בית חכם, דרוש שילוב מלא ומקיף של כל פונקציות הבית ובהתאם לדרישות הדיירים – חשמל חכם, רשת מחשבים מחוברת, אודיו-וידאו, מצלמות, אינטרקום ואזעקה, תאורה, מיזוג, תריסים וחלונות, דוד מים, רצפה מחוממת ועוד.

מכיוון שמדובר במערכות שונות ונפרדות זו מזו, האתגר המרכזי הוא להקים מנגנון שיִיצור חיבור ושפה משותפת עבור כולן, ובפועל יבוא לביטוי במערכת בקרה אחת ויחידה, ניידת וקלה לשימוש, הנתונה בידיו של הדייר ולא משנה היכן הוא נמצא – בבית או מחוצה לו, מחוץ לעיר או מחוץ למדינה.

עם היד על הדופק

על-מנת להבטיח שהבית לא יהיה רק חכם אלא גם חם ומזמין, משקיעים בארמגדון מאמצים רבים ליצירת פתרונות בהתאמה אישית מקיפה, עם יד על הדופק, באמצעות מספר צעדים: ראשית, נותנים פתרון מלא לכל המערכות בבית, ללא צורך בספקים או באנשי מקצוע נוספים. שנית, במקרה הצורך, יוצרים פתרונות טכנולוגיים במיוחד ללקוח – גם אם מדובר בבניית מערכת טכנולוגית שלמה וחד-פעמית עבור לקוח אחד. בשלב האחרון, יוצרים בארמגדון את הבית החכם כבית חם – תוך הקפדה על שלושת העקרונות הבאים:

העיקרון הראשון: פינוק. הבית יהיה מפנק, שופע אפשרויות וקל לתפעול. לא כל לקוח לוקח על עצמו את כל אפשרויות הבית החכם, כמובן, ובארמגדון מכוונים את דיירי הבית כך שיבחרו את האופציות הטובות ביותר עבורם – הן מבחינה תקציבית והן מבחינת יכולתם להפיק בבית את מקסימום ההנאה מן השינוי הנבחר.

העיקרון השני: יופי. הבית יהיה יפה ואלגנטי, מעוצב לעילא וללא שקעים, מפסקים, חוטים ואביזרים טכנולוגיים מיותרים. על הבית להיות חכם גם מבחינה עיצובית, ולכן מתקיימת חשיבה רבה בהתקנת אביזרי הבית החדשים כך שלא רק שלא יורגשו, אלא ישולבו באופן שיתרום ליופיו העיצובי של הבית.

העיקרון השלישי: בטיחות. הבית יהיה בטיחותי יותר בזכות שילוב של מערכות אינטרקום, מצלמות ואזעקה, ה'משוחחות' עם מכשיר הסלולר בכל מקום ואף שולחות אליו התרעה במקרה הצורך.

משרד חכם

חשוב לציין, שכל מה שנכון לבית חכם נכון גם ל'משרד חכם': בתי עסק רבים בישראל מתקינים כיום מערכות מתקדמות המאפשרות שליטה – בעיקר בתשתית רשת המחשבים, במערכות הבטיחות (אינטרקום, אזעקה ומצלמות) ובאמצעי ההמחשה בחדרי ישיבות והרצאות (בתחומי המחשוב, האודיו והווידאו). גם כאן, האפשרויות הן רבות ותהליך המרתו של המשרד למשרד חכם נעשה מתוך הקשבה לצרכים העסקיים ובעזרת מתן פתרונות קולעים.

חברת ארמגדון (מנחם בגין 18, רמת-גן) מתמחה בייעוץ, תכנון, התקנה, ניהול וביצוע כוללים של פרויקטים משולבים בתחום האודיו-ווידאו, מתח נמוך וחשמל חכם. לפרטים: טל' 03-5751450.

תגובות