סיפורו של חניון

סיפורו של חניון

עצירה לסעודה היא גם הזדמנות לחזור אחורנית בזמן ולהתפעם מסיפורים על ימים עברו. חזרנו אל ימי החלוצים, נגענו במורשת משמר הגבול וחווינו את הטבע במלוא עוצמתו - והכול בלי לצאת מהחניון

מאת: יעקב שקולניק, קק"ל
BEERS & CHEESE סגנון חיים

חניון דרדרה | זוכרים את אשמורה?

סיפתח: חורשת אקליפטוס נעימה, פלג קטן זורם וחניון מקדמים את פני המבקרים בדרדרה (ראו תמונה למעלה), החייבת את שמה לשמו הערבי של המעיין הקטן שנובע במקום. ותיקי היישוב עודם זוכרים את קיבוץ אשמורה, שנוסד כאן בשנת 1946.

במבט היסטורי: קיבוץ אשמורה היה כנראה היישוב העברי הנידח ביותר בארץ – הישג לא מבוטל בימים שלפני קום המדינה: מצד מזרח חסם אותו גבול המנדט עם סוריה וממערב לחצו אותו ביצות החולה. מכיוון שכך, ניתן היה להגיע לאשמורה רק בשיט באגם. הרומן של אנשי קק"ל עם המקום החל כבר בראשית שנות ה-40, עת החלו להכשיר את אדמות דרדרה. אנשי היישוב שמו את יהבם על חומה מאבני בזלת ומגדל תצפית שהתנשא לגובה של כ-21 מטרים. המשק החקלאי כלל 300 דונם של גידולי ירקות, מספוא, מטע צעיר ודיג. הגנת המקום במלחמת העצמאות הייתה חסרת סיכוי והביאה לעזיבתו – כשאנשי אשמורה הלכו לייסד את קיבוץ אייל, ליד כפר סבא.

איך מגיעים: נוסעים מראש פינה לקיבוץ גדות ופונים צפונה בכביש עמק החולה (כביש 918). חוצים את הירדן ב"גשר הפקק" וממשיכים צפונה עוד כשני קילומטרים, עד לשלט המפנה מזרחה לאתר. החניון נמצא במרחק כ-400 מטרים מהכביש.

חניון ברקאי (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל)

חניון ברקאי | אנדרטת משמר הגבול

סיפתח: החניון הסמוך לצומת ברקאי גדול ורחב ידיים, שבו השולחנות נחים בצל עצי חרוב נטועים. ממערב לחניון, במרחק חמש דקות הליכה, נמצא עין ארובות. במעיין ובאחו שסביבו צומחים צמחי מים דוגמת כף צפרדע אזמלנית, תלתן הביצות וסוף מצוי. ואם לא מספיק, את האחו מעטרים עצי תאנה גדולים והמקום הוכרז כשמורת טבע.

במבט היסטורי: המבלים במקום לא יוכלו להתעלם ממגדל בטון צבוע שצורתו מזכירה משולש. זוהי האנדרטה לזכר חללי משמר הגבול (מג"ב), יצירתו של האדריכל חיליק ארד, הניצבת כאן מאז שנת 1980. סמוך לאנדרטה נמצא בית המורשת וההנצחה של משמר הגבול. האנדרטה ניצבת דווקא כאן משום סמיכותה למקום מושבה של פלוגה ב' במשטרת כרכור ולקיבוץ עין שמר. לכאן הועבר נס החיל מצה"ל למשטרת ישראל – אירוע המציין את הולדתו של משמר הגבול כחלק ממשטרת ישראל.

איך מגיעים: החניון נמצאים ליד צומת ברקאי, בצד כביש חדרה – מגידו (כביש מס' 65), סמוך למפגש עם כביש 6. בצומת ברקאי פונים דרומה (כביש מס' 564) ומייד שמאלה בכביש שמתעקל שמאלה, עובר מתחת לגשר כביש 65 ומגיע לחניון.

חורשת עזוז (צילום: יעקב שקולניק, קק"ל)

חורשת עזוז | בארות משה ואהרון

סיפתח: בארותיים היא הפתעה נעימה: בלב המרחבים החשופים של הנגב עולה לפתע בעמק קטן חורשה גדולה של עצי אשל, ובלבה שלושה עצי אקליפטוס גדולים. בין העצים יצרה קק"ל חניון נעים מאין כמוהו, המתאים ללינה.

במבט היסטורי: הסיפור נעוץ בכך שהמושל התורכי ג'מל פשה מינה את אליהו קראוזה, מנהל בית ספר החקלאי מקווה ישראל, להיות אחראי על נטיעת עצים בכמה מקומות בנגב בשנת 1915. אחד המקומות האלה היה ביריין (בערבית: שתי בארות, או בארותיים). שם אכן ניטעו העצים ונראו על שם שתי הבארות שבמקום: באר משה ובאר אהרון. באר אהרון נמצאת בשוליים המערביים של החורשה והיא ריקה, אך החריצים שהותירו החבלים בנדבך האבן העליון של הבאר מעידים כי בעבר שאבו ממנה דליים רבים.

איך מגיעים: נוסעים מבאר שבע דרומה לצומת טללים (כביש 40) ומשם מערבה לניצנה (כביש 211). ליד כפר הנוער ניצנה פונים דרומה לכביש 2021 דרומה, ומגיעים לאחר כ-10 ק"מ לחורשת בארותיים.


למסלולים נוספים, כנסו לאתר הטיולים של קק"ל www.eyarok.org.il

תגובות