מהפך הכרחי בשרשרת האספקה

מהפך הכרחי בשרשרת האספקה

הטמעת טכנולוגיות בשרשרת האספקה היא תנאי להובלת החברות בתחרות המודרנית. האתגר: פיתוח מהיר של מערכות המידע לצד ציפיות הלקוח לחוויית משתמש קלה, ידידותית ובשקיפות מלאה. מומחי 'סלדט' מסבירים מדוע הן חייבות לעבור לשרשרת אספקה מודרנית ומה עליה לכלול

מאת: נעם גל
מרכזים לוגיסטיים נדל"ן

בעשור האחרון, עסקים רבים השקיעו במערכות מידע שונות במאמץ להעביר את הפעילות שלהם באמצעות פתרונות Enterprise Resource (ERP) ונקודת מכירה (POS) לפתרונות לעולם הדיגיטלי. אמנם זה היה צעד הכרחי לקראת המודרניזציה של המחשוב, אך מערכות אלה סבלו בדרך כלל מחוסר תחכום, ממשקי תאימות, יכולות אופטימיזציה, שלפעמים אפילו הקשו וסרבלו את ניהול את שרשרת האספקה הכוללת בארגון.

בחברת סלדט – חברה גלובלית, בעלת נציגות בישראל, המתמחה ב-3PL מסבירים כי עבור מנהלי שרשרת האספקה, לא די בכלים תפעוליים שמטרתם לשפר את שקיפות המידע או להציג את הנתונים. הכלים חייבים להיות מותאמים לכל תהליך העבודה הארגוני מקצה לקצה, עם הנדסת אנוש תומכת, לתפעול מיטבי. דניאל פרטו סמנכ"ל המחקר והפיתוח של החברה, מסביר כי עסקים שמצליחים לפתור את חוסר היעילות של שרשרת האספקה שלהם, ייטיבו לשמר את לקוחותיהם וישלטו בחלק גדול יותר של השוק מאשר המתחרים שלהם.

עם זאת, האתגר אינו מסתכם רק באינטגרציית מערכות או בנראות עיצובית משובחת. מנהלי שרשרת האספקה צריכים לשמור על גמישות התהליכים שלהם ולהתאים את עצמם לנסיבות ושינויים, כאשר הביקוש והציפיות משתנים וטכנולוגיות חדשות הופכות לזמינות. כיום נדרש יותר מתמיד לעקוב אחר המגמות הדיגיטליות של מחר, כגון: טכנולוגיה blockchain, בינה מלאכותית, ורובוטים ניידים אוטונומיים ועוד.

ריקי שורק, סמנכ"לית מכירות בסלדט, קובעת כי כיום, הלקוחות מצפים לגישה קלה יותר למגוון רחב יותר של מוצרים. ההצלחה של העסק תלויה עד כמה יעיל הוא בבניית שרשרת האספקה חזקה על ידי מינוף רשת של שותפים אמינים. טכנולוגיות שרשרת האספקה נאלצו להתמודד עם האתגר של פיתוח לצד הציפיות הגוברות של הלקוח.

בסקר שנערך על ידי גרטנר, אנליסטים גילו כי 65% מאנשי המקצוע בתחום שרשרת האספקה, הסכימו כי הטכנולוגיה היא המפתח לכך שיש יתרון תחרותי. לדבריה, "החברות המנצחות אינן מסתמכות על פתרון סטאטי אחד, אלא נמצאות בתהליך שיפור וייעול מתמיד של שרשרת האספקה שלהן".

בסלדט מונים את האתגרים העיקריים שעומדים בפני העסקים כיום:

הגברת היעילות: ענקי מסחר אלקטרוני מגדירים סטנדרטים חדשים למימוש שרשרת האספקה. ממשלוח sameday ועד אחסון מחודש אוטומטי (automatic re-stocking), הלחץ הוא על שחקנים קטנים שיתאימו את שרשרת האספקה שלהם כדי לעמוד בסטנדרטים החדשים, מה שמחייב מאמץ יקר והתייעלות, כדי לשמור על עלויות נמוכות.

גישור על הפער: כל חוסר יעילות בתוך המערכת עלול לגרום להאטה בפעילות. ניהול יעיל של נתונים ארגוניים אסטרטגיות ואינטגרציה מערכתית מחייבים חיבור מערכות שרשרת אספקה של העסק עם אלה של השותפים שלו.

עידוד שקיפות: למרות ההתקדמות הטכנולוגית, יש עדיין כתמים עיוורים מרובים ואי וודאויות שקשה לפתור. ללא חשיפה בזמן אמת, עסקים חסרים את הכוח להבטיח את יעילות התהליכים שלהם, משלב הייצור כל הדרך אל המסירה. שמירה על השקיפות תהיה רק אתגר גדול יותר, כאשר עסקים נאלצים להתרחב לשווקים הגלובליים. מחקרים מראים כי נכון להיום, רק 6% מהחברות אומרים כי הם השיגו נראות מלאה שרשרת האספקה (מקור: חברת GEODIS).

חדשנות דינמית: חשוב מאוד להתאים את העסק שלך לטכנולוגיות חדשות, כדי לשרוד. שילוב חידושים דיגיטליים חדשים לתוך העסק צריך להיות בעדיפות. הצורך לשפר את הפרודוקטיביות, להגביר את היעילות, ולהוריד את העלויות נדרשים להיות בבחינה מתמדת מצד מנהלי שרשרת האספקה.

פרטו מסביר כי בעשור האחרון, חברות רבות השקיעו במערכות שונות כגון: Enterprise Resource Planning (ERP), ניהול הון אנושי, כספים / חשבונאות, נקודת מכירה (POS) במאמץ להעביר לתהליכי דיגיטליזציה את הפעילות שלהם. אמנם זה היה צעד חשוב לקראת המודרניזציה מבצעית, אך מערכות אלה היו בדרך כלל חסרות בתכנון הכולל שלהם יכולות אופטימיזציה, כמו גם הצורך להיות מסונכרן עם תוכנות אחרות. זה הופך את העברת ושיתוף הנתונים מאתגר ומורכב. לכן, נוצר צורך ביישומים ייחודיים עם תכונות המכסות טווח רחב יותר של פונקציות, מקצה לקצה, תוך שמירה על ניתוח נתונים פשוט.

שרשרת האספקה המודרנית

שורק מבהירה כי אלה המהירים ביותר להחליף תוכנות מיושנות יעניקו ללקוחותיהם שירות יעיל ומהיר יותר, תוך שיפור כלכלת היחידה שלהם. למעשה, זה לא רק עניין של החלפת הישן עבור החדש; אלה שיפור מתמיד של השירותים הקיימים והיכולת להעניק שירותים חדשים, מה שיסייע לשמר לקוחות קיימים ולרכוש לקוחות חדשים.

פתרון דיגיטלי רב-תכליתי

לדברי פרטו, רשתות שרשרת האספקה ממשיכות להיות מורכבות יותר ויותר. ככזה, הפתרון הדיגיטלי צריך לפשט את התהליכים ולהנגישם בצורה ידידותית וקלה. כלי ניהול שרשרת האספקה יעיל ייתן מענה אפקטיבי למגוון של פונקציות כגון: • מיטוב מלאי • תכנון תפעול • אופטימיזציה של לוגיסטיקה • כלי RFID • כלי רכש • אינטגרציה וניהול אוטומציה • בינה עסקית וניתוח • כלי פיתוח והתאמה.

יכולת טיפול בפונקציונליות זו על פלטפורמה אחודה מאפשרת להישאר תחרותי בשוק של היום, לענות על ציפיות הלקוח, כל זאת תוך ביצוע משימות בצורה היעילה ביותר.

שקיפות

תנאי הכרחי לפתרון טמון בשקיפות (EndtoEnd E2E) מקצה לקצה. ראייה כוללת ניתנת להשגה רק באמצעות שיתוף המידע בכל שלבי התהליך. בנייה טופולוגית של מערכת המידע המשרתת את שרשרת האספקה תחת תנאי זה, תעניק יתרונות משמעותיים הן לספק והן ללקוח: • דיוק וחיסכון במלאי • דיוק חיזוי מוגבר • הסכמי רמת שירות משופרים (SLA) • הפחתת דמי הובלה • צמצום כוח אדם / כוח אדם נדרש.

עם נראות מקצה לקצה, העסק שלך יוכל להגיב במהירות לשינויים בביקוש, שיבושים בשירות, ובסופו של דבר, להיות מוכן לתחרות.

Big Data

כאשר עסקים מתמודדים בתחומי הדיוק, המהירות והאיכות – הם נאלצים להגיע לרמה של אינטליגנציה הקשרית contextual intelligence)), שהייתה בלתי אפשרית בעבר עם הטכנולוגיות הישנות. יחד עם שליטה הדוקה על הנתונים, מתאפשר תהליך ייעול התהליכים הארגוניים בדרכים שונות: • קיצור זמני הספקה • אינטגרציה עם כלי אופטימיזציה כמו התחזית והתכנון העסקי אינטגרציה עם כלי אופטימיזציה כמו התחזית והתכנון העסקי • יכולת לתת ערך מוסף לעסקאות.

שם המשחק הוא אימוץ והשקעה בטכנולוגיות מתקדמות, כדי לשמור על הקצב התחרותי שלך לאורך השנים.

Blockchain

שורק מסבירה כי Blockchain היא שיטה של ניהול נתונים. זו פריצת דרך תכנותית המורכבת מבלוקים של טרנזקציות עסקיות, המאפשר למתחרים לשתף מידע עסקי ברשת, ללא סמכות מרכזית או מנהל. הטכנולוגיה הנדרשת לשימוש עבור מערכות שרשרת האספקה עדיין בפיתוח. עד השלב בו יתגברו על מחסומים משמעותיים, כמו המורכבות של בניית מערכות עסקיות כ-Eco-System. יחד עם זאת, בשלב זה, יהיה נבון להתחיל להעריך את היישומים המעשיים של הטכנולוגיה העתידית.

Artificial Intelligence

אינטליגנציה מלאכותית יכולה להיות מוגדרת כיכולת המחשב לדמות את האינטליגנציה האנושית (היכולת לבצע הקשרים ספציפיים), כגון היכולת לרכוש, לסווג ולהיגיון, עם קלט נתונים. "יכולת המחשב לבצע החלטות מבוססות נתונים היא מושג חדש לחלוטין לניהול שרשרת האספקה, אבל היתרונות מרגשים. היכולת להפוך את תהליך ההבנה, והתגובה למצבים ייחודיים לאוטומטית, היא בבחינת לא פחות ממהפכה ומשמעותה לא תסולא בפז", מסביר פרטו.

Machine Learning

אמנם נכון שרשתות האספקה של היום טיפלו די טוב באיסוף כמות עצומה של נתונים גדולים, אך היא מהווה סיכון חדש לעסקים, קובע פרטו. יותר מדי נתונים יכולים למעשה להאט עסקים אם לא מטופלים כראוי. לא רק ארגונים צריכים אסטרטגיית ניהול נתונים מקצה לקצה; חברות צריכות למצוא דרכים לניהול הנתונים, לחלץ תובנות ואפילו לפתח יכולות חיזוי.

מעצם הגדרתה, Machine Learning היא תת-קטגוריה של בינה מלאכותית, המאפשרת למערכת ללמוד, להתאים ולשפר מבלי שתוכנתה מפורשות לעשות זאת. עבור שרשרת האספקה הטכנולוגיה רלוונטית במיוחד: למצבי ניתוח ביקוש, אבטחת מידע, חיזוי, תכנון מתוחכם, וניהול נתונים.

AMR) Autonomous Mobile Robots)

המעבר ל-AMR צפוי להיות בעל השפעה עצומה על פעולות המחסן: מהורדת עלויות להקטנת המורכבות התפעולית. לדוגמה, מלקטים במחסנים יעזרו או יוחלפו ברובוטים ניידים אוטונומיים. המשמעות – הפרודוקטיביות גדלה. יחד עם זאת, יכולת התמיכה בטכנולוגיה עדין חדשה, מה שמגביל את האימוץ של רובוטים אלה. בעתיד, ליכולת של רובוטים אלה לבצע משימות נוספות, תהייה השפעה משמעותית על הפעילות היומיומית במחסן.

סיכום

שרשרת אספקה פרואקטיבית ומקצועית של היום תהיה כלי המחר. גמישות ושקיפות יהיו המפתח לאזן את הצרכים השונים של העסק. הדרישה המתמדת להישאר תחרותי, נשענת על הליבה של ניהול שרשרת האספקה. הצורך הוא לסמן תחומים של חוסר יעילות, ולתקן זאת במהירות.

כדי לבנות את אסטרטגית שרשרת האספקה שלך:

יצר נתוני מידע מתקדמים ויכולת ניתוח

שמור על רלוונטיות בדפוסי רכישה

ודא כי לכלל התהליכים הארגוניים יש מעקב, ניטור ותחזית

אמץ "טכנולוגיה משבשת" (DISRUPTIVE TECHNOLOGIES)

אין להמעיט בחשיבות השינויים המתרחשים בעולם העסקים כיום. עסקים נמצאים בקו ההתחלה של המירוץ כדי להתאים את שרשרת האספקה שלהם במהירות ובאופן יעיל ככל האפשר. התחרות בחוץ היא עזה. עסקים שאינם מצליחים להסתגל בקצב סביר ובקנה מידה יתקשו להתמודד עם אתגרים רבים. ניהול שרשרת אספקה יעילה מאפשרת לעסקים לעקוב אחר תנועת הסחורות, לייעל את המלאי, להפחית את העלויות הכוללות, ולסנכרן ביעילות את היצע הביקושים עם הלקוחות.

אופטימיזציה של שרשרת האספקה, הם קובעים, צריכה להיות בעדיפות עליונה של כל רשימת עסקים. בעוד האתגרים הם נוכחים היום יותר מאי פעם, כך הוא הזדמנות לפרוץ אם אתה מצליח לגרום לטכנולוגיות שרשרת האספקה לעבוד בשבילך.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

אודות SELDAT

SELDAT היא חברה גלובלית, מתמחה בשירותי 3PL. החטיבה הטכנולוגית של SELDAT מציעה מגוון פתרונות המשמשים אותה בפעילות הייצור, המחסן וההובלה שלה.

לחברה מגוון מערכות וכלים החל ממערכות WMS ועד לפתרונות Last Mile כולל פלטפורמות לפעילות e-Commerce. בחברה בישראל מועסקים כ-150 איש מתוכם צוות של כ-60 מפתחים ומנהלי פרויקטים. כוונת החברה להמשיך ולהתפתח ולהגיע למספר כפול של מפתחים מקצועיים. בעולם החברה מונה כ-3,000 עובדים וסניפיה פרוסים ב-14 אתרים בארה”ב, אירופה, אמריקה הלטינית ואסיה.

בחטיבת הטכנולוגיה של SELDAT למעלה מ-300 מהנדסים, מפתחים, מנהלי פרויקטים ומומחי IT אחרים ברחבי העולם. צוות זה, אחראי על פיתוח, תמיכה ויישום פתרונות תעשייתיים מלאים – כולל יישומי תוכנה, אוטומציה של שרשרת האספקה, חומרה, צוותי IT ושירותי BPO. צוותי הפיתוח ממוקמים בווייטנאם, ארה”ב וישראל.


 ליצירת קשר עמנו: ריקי שורק, [email protected]

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

 

תגובות