שנת 2017 חייבת להיות שנת המפנה של הבורסה הישראלית

שנת 2017 חייבת להיות שנת המפנה של הבורסה הישראלית

היום המשוואה כבר ברורה לכולם: ככל שהפער הרגולטורי בין חברה פרטית לציבורית ימשיך לגדול, יהיו פחות חברות ציבוריות. שנת 2017 חייבת להיות שנת המפנה של הבורסה הישראלית, עם הורדת המס על רווחי הון והקלות במס לחברות שיבחרו להנפיק בת"א

מאת: אילן פלטו, מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות
אחד העם סחר ועסקים

אילן פלטו (צילום: יח''צ)

אילן פלטו (צילום: יח"צ)

שנת 2016 לא תיזכר כאחת מהשנים המוצלחות בשוק ההון הישראלי. מעבר לתשואות השליליות ברוב המדדים המובילים, הבורסה הישראלית המשיכה לסבול בשנה החולפת מירידה נוספת במחזורי המסחר ומספר החברות הציבוריות הגיע לשפל של 452 חברות בלבד.

הנתונים העגומים הובילו למחול שדים ציבורי של האשמות, מעל דפי העיתונים, בין הנהלת הבורסה (הקודמת) לבין עצמה, בין הבורסה לרשות ניירות ערך, בינן לבין משרד המשפטים וחוזר חלילה. כולם מאשימים את כולם ואף אחד לא לוקח אחריות, כאשר מעל הכל מטרידה במיוחד ההתעלמות מחרישת האוזניים של משרד האוצר מהמשבר המתמשך בבורסה.

הבורסה הישראלית נמצאת בנקודה של להיות או לחדול. ברור לכל שאם המגמות הנוכחיות ימשכו, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להחזיר את החברות לת"א, לשוק שהולך ומתכווץ. לכן המשימה העיקרית של מקבלי ההחלטות תהיה להפוך את שנת 2017 לשנת מפנה אמיתית בבורסה, תוך יצירת תמריצים להעלאה דרמטית במחזורי המסחר ובמספר החברות הציבוריות שנסחרות בישראל.

דרושים – צעדים דרמטיים

לצורך השגת המשימה הזאת עלינו לאמץ כלים חדשניים, ולצאת מקונספציית הרגולציה. נכון, המתקפה הרגולטורית על שוק ההון הישראלי גבתה קורבנות רבים. האכיפה המנהלית, תיקון 20, שכר הבכירים, חוק הריכוזיות ועוד אלפי תקנות והגבלות יצרו מציאות רגולטורית בלתי אפשרית שהבריחה משקיעים, יזמים וחברות מישראל, ואיגוד החברות הציבוריות היה הראשון להתריע מההשלכות ההרסניות של הרגולציה על שוק ההון הישראלי, אבל זה לא כל הסיפור.

כדי להוביל שינוי אמיתי בבורסה יש צורך בצעדים דרמטיים, ולא בעוד הקלה כזאת או אחרת ברגולציה. בזירת מחזורי המסחר יש להוביל מהלך של הפחתת המס על רווחי הון, שהעלאתו ממילא לא הובילה לעלייה בהכנסות המדינה. הורדת המס תיצור עניין מחודש בבורסה הישראלית, תגדיל את מחזורי המסחר ותחזיר לבורסה את המשקיעים הקטנים. מדיניות ממשלתית של "מניות במקום דירות" תחזיר משקיעים לשוק ההון, ובמקביל תסייע לשר אוצר במלחמתו נגד המשקיעים בתחום הנדל"ן.

בנוסף, יש לגבש באופן מיידי תכנית ממשלתית לשיקום הבורסה הישראלית והעלאה של מספר החברות הציבוריות הנסחרות בה, תוך הקצאת משאבים והצבת יעדים מדידים. משרד האוצר ורשות המסים צריכים לתמוך באופציית ההנפקה בתל-אביב, תוך הענקת תמריצים במס, מוגבלים בזמן, לחברות שיבחרו להנפקות בישראל. מהלך כזה, שעלותו הכספית לקופת המדינה זניחה, יכול ליצור שינוי ממשי בסדר העדיפויות של חברות פרטיות, כאשר הן בוחנות את אופציית ההנפקה בבורסה בתל-אביב.

להאיץ את הפחתת הרגולציה

לצד המהלכים לעידוד הבורסה דרך מערכת המס, יש הכרח להאיץ את התכניות הממשלתיות להפחתה של עודף הרגולציה, בדגש על שוק ההון. תכנית ההקלות ברגולציה של רשות ניירות ערך, שמטרתה יצירה של מידרג רגולציה והבחנה בין הדרישות הרגולטוריות מחברות קטנות וחברות גדולות, הייתה צריכה להיות מיושמת בפועל זה מכבר, אך בפועל התכנית מתעכבת, ובינתיים החברות נמחקות.

במגזין "אחד העם" שלפניכם אנו עוסקים בסוגיות אלו. ראוי לציון הריאיון עם יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ הרב משה גפני, שמביע תמיכה חד-משמעית בהורדת המס על רווחי הון, ומסביר על תהליך אישור התקציב הדו-שנתי. עוד בגיליון ראיון עם מנכ"ל פרוטרום, אורי יהודאי, מהמנהלים המוכשרים במשק, שיוצא נגד האווירה האנטי-עסקית וההשפעה השלילית על התעשייה ושוק ההון הישראלי. בנוסף, בגיליון זה אנו גאים לארח רב-שיח בנושא עתיד האכיפה המינהלית, וחוסר היכולת לאשר ביטוח ושיפוי לנושאי משרה בחברות הציבוריות.

תגובות