"למשקיעים בתעשיית הקנאביס אין מושג מהיכן להתחיל"

"למשקיעים בתעשיית הקנאביס אין מושג מהיכן להתחיל"

יוסי בורנשטיין, יו"ר Cann10, עושה סדר ב'היי': המציאות הרגולטורית החדשה בישראל מעוררת עניין רב בתעשיית הקנאביס מצד משקיעים מקומיים כמו גם זרים; התחזיות לשנת 2025 מנבאות ששוק הקנאביס העולמי יגלגל כ-100 מיליארד דולר בשנה

מאת: מיכל אסף
בריאות ורפואה הירוק החדש

   יוסי בורנשטיין,
   יו"ר חברת Cann10
   (צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

המציאות הרגולטורית החדשה בישראל מעוררת עניין רב בתעשיית הקנאביס מצד משקיעים מקומיים כמו גם זרים. "ישנן חברות רבות בישראל שקיבלו רישיונות מותנים מהיק"ר להקמת חוות גידול או מפעל לייצור קנאביס, אך אין להם מושג איך להתחיל. מהצד השני ישנם משקיעים רבים שרק מחפשים איפה להשקיע את הכסף שלהם בתעשיית הקנאביס אבל לא יודעים איך או איפה. כדי להצליח בתחום כל כך בתולי, שמעליו מרחפים לא מעט סימני שאלה עבור מישהו מבחוץ, הם זקוקים לשותף לדרך, וכאן אנחנו נכנסים", כך אומר יוסי בורנשטיין, יו"ר Cann10, חברה בינלאומית מובילה בתחום הקנאביס הרפואי הממוקדת בפיתוח מוצרים וטכנולוגיות.

למה דווקא אליכם?

"Cann10 מורכבת מ-3 חברות ותיקות – קבוצת הלובינג המובילה בישראל, גלעד יחסי ממשל ולובינג; חברת היזמות בתחומי הפארמה, הביומד והביוטכנולוגיה, שייזים; וחברת שיח השנייה בגודלה מבין שמונה חוות לגידול קנאביס רפואי באישור משרד הבריאות. לכן השילוב שלנו יחד מאפשר לנו להחזיק במידע רב, וניסיון מעשי לשיטות ייחודיות לגידול קנאביס, התנאים הרגולטוריים במדינות שונות בעולם, ותשתית מקצועית לביצוע מחקרים מדעיים גם בקנאביס".

שוק הקנאביס בעולם מגלגל כיום כ-6 מיליארד דולר בשנה, ולפי בורנשטיין, "ברמה העולמית, התחזיות לשנת 2025 מנבאות שהשוק יגלגל כ-100 מיליארד דולר בשנה. המרוץ העכשווי אחר ייצור ושיווק קנאביס רפואי מזכיר את תופעת ה'בהלה לזהב' של קליפורניה במחצית המאה ה-19. אך בניגוד לזהב, ההשקעה בקנאביס הנה מורכבת הרבה יותר.

"אנשים רבים עתירי ממון ברחבי העולם מבינים שזהו אחד השווקים המהירים שמניבים תשואה גבוהה, ולכן נלהבים להשיג גם הם דריסת רגל בתעשייה זו. אבל מכיוון שישנם רבים שלא מבינים לחלוטין כיצד השוק הזה צפוי לפעול, פעמים רבות אנשי עסקים שמים את כספם על קרן הצבי בחוות גידול חסרות בשלות או באנשים עם חוסר ניסיון מתאים בגידולי צמחי קנאביס.

"למשקיע חכם, שאינו מתחום הקנאביס, מומלץ לקחת יועץ המתמצא בתחום. יש מוקשים רבים הנובעים מחוסר ידע. למשל, ברוב מדינות העולם מאושר גידול המכונה HEMP. זהו גידול של צמחי קנאביס לתעשייה המכילים את אחד החומרים הפעילים בקנאביס ה-CBD, שאינו פסיכואקטיבי. צמח זה מכיל כמות מזערית של THC (החומר הפסיכואקטיבי שבצמח). מי שאינו בקיא ברזי הקנאביס יכול בקלות ליפול למלכודת, ולחשוב שרישיון זה הינו רישיון לקנאביס רפואי".

על פניו, המצב בישראל נראה מבטיח:17 חברות מתחום הקנאביס רשומות כעת בבורסת תל אביב, ושווי המניות של חלקן רשם כבר השנה זינוקים של מאות אחוזים וכבש את צמרת התשואות. זאת בזמן שמדדי המניות בתל אביב הניבו במקביל תשואה אפסית. בורנשטיין: "בישראל ישנם מעל 40 אלף חולים מטופלים באישור משרד הבריאות, ופוטנציאלית יש מאות אלפי חולים נוספים, כך שמבחינת מכירות – השוק בהחלט אינו קטן. אבל לצערי, כמעט שאין היום השקעות זרות בישראל, להיפך – המציאות הישראלית אפילו מצליחה להבריח אותן".

מהי הסיבה לכך?

"בעיקר בגלל רגולציה מגבילה, לחברה זרה אסור באופן עקרוני להיכנס כשותפה מעל 5% בחוות גידול. צריך לשנות את הרגולציה כך שלתושבים זרים יוּתַר להיות גם בעלים של חברות. כך למשל, לאחרונה חברה זרה הביעה עניין בהשקעה של 50 מיליון דולר לרכישת חוות גידול קנאביס בארץ. כשהתברר שהיא יכולה לקנות פחות מ-5% מהחווה היא משכה את הצעתה בטענה שכלכלית זה לא משתלם לה. ההשקעה התבצעה כמובן במדינה אחרת.

"זו הסיבה לכך שקנדה למשל נהנית מכל כך הרבה השקעות בתחום הקנאביס הרפואי, כולל בשוק ההון. יש למעלה מ-100 חברות בתחום הקנאביס שהונפקו רק בבורסה לניירות ערך הקנדית. הרגולציה שם כל-כך ליברלית, שלא רק שהם פתחו את שעריהם לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות אלא גם לשימוש פנאי, והיום כל אחד מגיל 18 יכול לרכוש שם קנאביס בבית מרקחת. בישראל, לעומת זאת, בגלל שהתעשייה נמצאת עדיין באי-ודאות רגולטורית בנושא הייצוא, לצערנו ישנן חברות רבות שנמנעות מלהרחיב את פעילותן לישראל".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

Cann10 הינה חברה בינלאומית מובילה בתחום הקנאביס הרפואי אשר ממוקדת בפיתוח מוצרים וטכנולוגיות

מוצרי קנאביס רפואי

בעלת המותג וליין המוצרים Cannareet אשר נמכר בבתי מרקחת מאושרים בכל הארץ וביניהן ברשת המובילה סופר פארם. ליין המוצרים כולל שמנים, תפרחות שלמות ותפרחות גרוסות מאושר משרד הבריאות, מיוצר ומשווק בתקני GAP/GMP/GDP.

מרכז חדשנות טכנולוגית בקנאביס רפואי

מחקר, פיתוח, ושיווק של טכנולוגיות חדשניות מעולם הפארמה, ואגרונומיה.

חקלאות ומפעלים

♦ בעלת מספר רישיונות מותנים בישראל לגידול, ריבוי מיצוי וייצור

♦ בהקמה של מפעלי ייצור וגידול קנאביס רפואי בפורטוגל

חינוך

♦ מרכז ניהול ללימודי הקנאביס הרפואי בשיתוף הטכניון, בתחומי מדע, רפואה, בוטניקה וטכנולוגיה. מטרת הלימודים הנערכים בתל אביב ובאוסטרליה, הינה רכישת כלים מקצועיים להשתלבות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובחו"ל.

♦ CannX Conferences כנסים בין-לאומיים בישראל, ברזיל ובקרוב באירופה המספקים ידע מקצועי ומדעי ברמה גבוהה בתחומי המדע והרפואה, טכנולוגיות חדשניות, עסקים וחקלאות.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פתיחת שערי הייצוא הישראלי

רפורמת הקנאביס הרפואי, צפויה לשים סוף לשנים ארוכות של ביורוקרטיה מסורבלת עבור מטופלים רבים. הרפורמה אשר רבים מתעשיית הקנאביס נושאים אליה את עיניהם, היא צעד ראשון בתהליך למיצוב אפשרי של ישראל כמעצמת קנאביס הן מבחינה מדעית, חקלאית, טכנולוגית ועסקית. עם זאת, לדברי בורנשטיין, בפני ישראל ניצבת עוד עבודה רבה עד שניתן יהיה לכנותה "קנאביס ניישן". "עד לפני שנה ישראל הייתה מאוד אטרקטיבית בתחום בעיני משקיעים זרים, אבל אז קנדה עקפה אותנו בסיבוב".

איך זה קרה?

"לפני כשנתיים התקבלה החלטת ממשלה בנושא 'שימוש בקנאביס למטרות רפואיות ולמחקר', שאפשרה לעוסקים בתחום לבקש רישיון לגידול, ייצור ומסחר של קנאביס רפואי לצורכי יצוא. בהמשך לאותה החלטה, הוקם צוות בין-משרדי לבחינת היתכנות היצוא, אשר המליץ באוגוסט 2017 לאשר יצוא ואף קצב לכך 3 חודשים לתחילת הפעילות. אלא ש-7 חודשים לאחר מכן, הקפיא ראש הממשלה נתניהו את קידום הרפורמה, הורה למשרד הבריאות וליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה לבחון שוב את הנושא, והנחית לקרקע המציאות הישראלית את כל המשקיעים, היזמים והמגדלים שנכנסו לשוק זה בציפיות גבוהות.

"הם פחדו שגורמים זרים עוינים ישתלטו על שוק הסמים במדינה. בחלק ממדינות העולם, תהליכי הרגולציה של הקנאביס הרפואי מובילים בעקיפין גם ללגליזציה של הקנאביס לשימוש פנאי, כי פתאום מתברר שהפחד הגדול והטאבו הציבורי לא נוראיים כל-כך. הממשלה רק צריכה לקבל החלטות, כי כשייפתחו שערי היצוא יזרמו השקעות רבות לישראל".

מדוע לדעתך זה עדיין לא קורה?

"לאחרונה חל שיפור בנושא כתוצאה מהבחירות הקרובות, והחוק עבר בקריאה שנייה ושלישית. עתה, כל מפלגה מנסה לנכס לעצמה את ההצלחה, אבל המבחן הגדול הוא הזמן שיעבור בין ההחלטה לבין כתיבת הנהלים והיצוא בפועל. אני חושש שגם הפעם הבירוקרטיה תגבר על ההיגיון והתהליך יהיה ארוך מדי ושוב נפסיד זמן יקר".

בניגוד לישראל, ישנן מדינות אשר פועלות במרץ על מנת להתבסס בשוק הקנאביס העולמי כמובילות בתחום. "בקנדה למשל ישנן 3 חברות מובילות בתחום הקנאביס הרפואי, כולן פועלות במרץ כדי להשקיע ולהשתלב בפרויקטים, גידולים, סטארט-אפים, מחקרים ומפעלים לייצור קנאביס ותכשירים נלווים לו מחוץ לגבולות המדינה – בעיקר באירופה, דרום אמריקה וכעת מתחילה פעילות גם ביבשת אסיה. מאחר ש-Cann10 כבר פעילה בשווקים הללו, פונות אלינו חברות בינלאומיות רבות במטרה לשתף פעולה עסקית, להתייעץ ולהיעזר בידע שיש ברשותנו לצורך חדירה לתעשיית הקנאביס".

מובילות גלובלית

חברת Cann10, שהוקמה ב-2015, היא שילוב של שלושה גופים שפועלים בסינרגיה לקידום נושא הקנאביס הרפואי בישראל: שייזים, בבעלות בורנשטיין; שיח, וגלעד יחסי ממשל ולובינג. בורנשטיין מסביר: "במפרט הרחב של החברה בישראל ובחו"ל אנו פועלים בעיקר בשיווק Cannareet – ליין מוצרי הקנאביס רפואי שלנו בארץ ובעולם, אשר משווק בארץ בבתי מרקחת בפריסה ארצית וביניהן ברשת המובילה סופר פארם. המותג שכולל שמנים, תפרחות שלמות ותפרחות גרוסות הוא בעל אישור GMP ו-GAP של משרד הבריאות, ובמחקר, פיתוח ושיווק של טכנולוגיות חדשניות מעולם הפארמה ואגרונומיה.

"בין היתר אנו פועלים להקמת מפעלי ייצור בישראל ופורטוגל; שיתופי פעולה מסחריים בברזיל, מקסיקו, ופורטוגל. ובנוסף, כיוון שתחום הקנאביס חדש ועוסקים בתחום צמאים למידע אנו משקיעים במתן ידע מדעי ומקצועי בתחום, באמצעות שותפות עם המרכז ללימודי הקנאביס הרפואי של הטכניון. מטרת הלימודים שנערכים בתל אביב ובאוסטרליה, היא רכישת כלים מקצועיים להשתלבות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובחו"ל. דרך מצוינת נוספת להתעדכן בחידושים שבתעשיית הקנאביס היא באמצעות כנסי cannx הבין-לאומיים, בהם משתתפים מדי שנה מאות גורמים בתעשייה".

האם אתה צופה אפשרות שבשנים הקרובות יצא מישראל אקזיט משמעותי בתחום?

"כשייפתחו שערי היצוא אני רואה אפשרות לאקזיט ב-4 דרכים עיקריות: ראשית, חברות יוכלו למכור במאות מיליוני דולרים. השנייה, יש כיום בישראל טכנולוגיות מאוד מעניינות לשימוש בקנאביס רפואי, חלקן מוגנות-פטנט, שיוכלו לתת פתרון לחולים. הדרך השלישית, פיתוח של תרופה מבוססת קנאביס שתזכה באישור ה-FDA, או לחילופין רכישת חברה ישראלית על ידי חברה גלובלית".

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

כנס CannX

כנס CannX הבינלאומי מהווה נקודת מפגש שנתית לכל העוסקים בתחום הקנאביס הרפואי בישראל ובעולם. הכנס אשר בראשו עומד פרופ' רפאל משולם, מגלה הקנבנואידים שבצמח ובכללם חומר ה-THC, מהווה נקודת מפגש של מאות אנשי עסקים, מדענים, רופאים, חקלאיים, אנשי היי טק ובכירי רגולציה אשר נחשפים לחדשות החמות ביותר בתחום – מחקרים מדעיים עדכניים, שיטות גידול חדשניות, תערוכות המציגות את הטכנולוגיות החדשות בתחום, תחרות סטארט-אפים מתחום הקנאביס וכן נחשפים להזדמנויות עסקיות.


 הכנס הקרוב יתקיים ב-9-10 בספטמבר 2019 במרכז הירידים, תל אביב. לפרטים נוספים: www.cannx.org

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות