נשים, רבותיי, נשים

נשים, רבותיי, נשים

מאחורי כל גבר עומדת אישה, שהיא גם ההשראה. מיהן הנשים שהצליחו להשפיע על 10 גברים ישראלים המובילים בתחומם?

מאת: מערכת שמנת
סגנון חיים שמנת

ניר צוק

שף ומסעדן

"ליא קניג – 'הגברת הראשונה של התאטרון הישראלי' הצליחה לצלוח את כל השינויים והאופנות בישראל, ועדיין להישאר כל כך רלוונטית. אישה חזקה ואמיצה, לא רק על הבמה אלא גם בחיים, שעושה מה שטוב לה ולא חיה על פי תכתיבי החברה".

צילום ליא קניג: יח"צ התאטרון הלאומי הבימה (לחצו להגדלה)

חולצת טי-שירט ומעיל עור: פול אנד בר | מכנסיים: דולצ'ה וגבאנה | נעלי סניקרס: פול אנד בר


גדעון אוברזון

מעצב אופנה

"האישה וההשראה שלי היא – השחקנית ג'וליה רוברטס. פשוט בגלל הסרט 'Pretty woman'. אינני נוהג לצפות בסרטים, ובסרט הזה צפיתי מספר פעמים. נחרט אצלי במיוחד משפט אחד מהסרט: 'Big mistake'. זהו משפט מהחיים. אנחנו נוהגים לקטלג אדם באופן מסוים, מבלי לדעת מיהו באמת. למרות שאני עוסק באופנה ובמראה חיצוני, אני חושב שלעולם אל לנו להחליט ולשפוט רק על פי החיצוניות. זהו לקח לחיים. ג'וליה רוברטס מדהימה בכל הופעותיה. במקרה שלה, הלוק והמשחק, הפנים והחוץ – מושלמים".

צילום ג'וליה רוברטס: אי-פי (לחצו להגדלה)

ז'קט וחולצה: ארמאני ג'ינס, פקטורי 54 | מכנסיים: דיזל | צעיף: אוסף פרטי


אלעד זוהר

חזאי ערוץ 2

"אמיליה ארהארט – טייסת אמריקאית, לבד עם היד על הסטיק. האישה הראשונה שחצתה לבדה את האוקיינוס האטלנטי בטיסה. מטוס אדמוני וקטן מזמזם מעל האופק המערבי המעונן של צפון אירלנד. כשהמטוס נוחת אחרי טיסה של 15 שעות, מסירה אמיליה את הכובע והאוזניות, מבדרת את שיערה הקצר באצבעות תשושות ופותחת את תא הטייס. ריח הירק מלא הטל היכה באפה. שני כפריים רצים לעברה: 'הגעת בטיסה מרחוק?', הם שואלים, 'מאמריקה', היא עונה.
כך אני מדמיין את נחיתתה של אמיליה ארהארט, האישה הראשונה שבשנת 1932 חצתה בטיסת סולו את האוקיינוס האטלנטי. בלי המולה תקשורתית, אבל עם מורשת עצומה, בעלת חיי נצח. בסיטואציה כזו קשה למצוא השראה, משום שהאדם הסביר (והחזאי הממוצע) לא עוסקים באתגרים מסכני חיים. אבל גם עם הרגליים על הקרקע – אנו עושים מסעות אישיים קשים ומאתגרים, שבהם אנחנו יוזמים לבד, עושים לבד ונושאים לבד בתוצאות. ואלה הזמנים שבהם אני שואב השראה מארהארט, בשל האומץ, ההחלטיות והנחישות שמחייבים כל אחד שנמצא לבד עם היד על הסטיק".

צילום אמיליה ארהארט: אי-פי (לחצו להגדלה)

חולצת צווארון: זארה מן | מכנסיים: פולגת | ז'קט: הוגו בוס - פקטורי 54 | נעליים: קלרקס | כיסא: אלמנטו - הצורפים 15, יפו


יגאל רביד

מגיש טלוויזיה, שדרן רדיו ועיתונאי

"ג'קלין קנדי אונאסיס היא אחת הדמויות המרתקות בדורנו. היא הגברת הראשונה של ארצות הברית (31) שהתאלמנה 3 שנים אחר כך, כשכל העולם צופה בה ובילדיה. ג'ון וג'קלין קנדי היו הזוג היאפי הראשון: מטופחים, מסוגננים, אופנתיים, יפים, פוטוגניים, כריזמטיים ואייקוניים. יופייה ודיבורה המעודן והמסוגנן מהלכים עליי קסם. הריחוק והמסתורין שאפפו אותה כל חייה מעצימים את דמותה. גיליתי אותה כשכתבתי עבודה על רצח הנשיא קנדי. האפיזודה עם המיליארדר היווני אונאסיס לא הפחיתה את העניין בה, להיפך. ולמרות העובדה שמעולם לא התראיינה, שתיקתה מאחורי המשקפיים הענקיים רק תדלקה את העניין בה, ופרנסה עולם שלם של פפראצי – מושג שנולד לכבודה. עדות נוספת לכך שג'קי הייתה מלכה טמונה בעובדה שהייתה רק אחת נוספת שמעולם לא התראיינה, וזו המלכה – אליזבת".

צילום ג'קלין קנדי אונאסיס: אי-פי (לחצו להגדלה)

חולצת צווארון: בננה רפבליק | פפיון: זארה מן | מכנסיים: איזאק | נעליים: אוסף פרטי


אביהו מדינה

זמר, מלחין ופזמונאי

"שושנה דמארי הרשימה אותי בזקיפות קומתה ובעוצמתה, בעברית הצחה, שלא התפשרה עליה, ובכך שלא שינתה טעמה ומקוריותה מול אופנות חולפות. לא היו לה, ולו שמץ של רגשי נחיתות בשל השפה העברית השמית התקנית בשיריה, עם ח', ע' ו-ר', ואפילו עם ט' תקנית מקורית. ועל כך גם גאוותי".

צילום שושנה דמארי: יעקב סער, לע"מ (לחצו להגדלה)

חולצה: מסימו דוטי | מכנסי ג'ינס: אמריקן איגל | נעליים: אוסף פרטי


אנדי רם

טניסאי ישראלי ויזם הייטק

"רונה רמון מסמלת עבורי אופטימיות וחשיבה חיובית. בכל פעם כשאני מקשיב לה, היא ממלאת אותי בהשראה גדולה. אני מאמין בדרך החיים שבחרה. כמי שעברה טרגדיות אנושיות וצער שלא ניתן לתיאור בחייה, רונה בחרה בחיים. היא מבחינתי התגלמות התפיסה שיש להעריך את חצי הכוס המלאה".

צילום רונה רמון: טלי מאייר (לחצו להגדלה)

חליפה וחולצה: זארה מן | נעליים: קסטרו מן | כיסא: אלמנטו - הצורפים 15, יפו


נעם סמל

מנכ"ל תיאטרון הקאמרי

"אורנה פורת – מקור השם אור – הקרינה אור על כל הסובבים אותה: על תיאטרון הקאמרי, על התיאטרון לילדים ולנוער שייסדה, על "המוסד", שבעלה יוסף פורת היה אחד מבכיריו, ועל עם ישראל כולו, שבחרה להשתייך אליו. כשיוסף פורת דיבר על אורנה שלו, אורו עיניו. יחד יצאו למשימות ריגול בארצות ערב, יחד התחפשו בתלבושות הקאמרי וחדרו למקומות עלומים בצפון אפריקה, בארצות ערב, ברדיפה אחרי נאצים ועוזריהם. אורנה (במקור אירנה), ילידת קלן, שהייתה בנעוריה חברה ב"היטלר יוגנגד", עשתה את הבלתי יאומן: התאהבה ביוסף, עלתה לארץ, התגיירה, הצטרפה לקאמרי והפליאה לגלם את התפקידים הגדולים של הקלאסיקה העולמית והישראלית, ביניהם בהצגות: ז'אן ד'ארק, הנפש הטובה מסצ'ואן, רומיאו ויוליה, מרי סטיוארט, ליזיסטרטה, בית ברנרדה אלבה, שיינדלה. אשריי שזכיתי להיות במחיצתה של שחקנית דגולה, שגרירה מופלאה של ישראל והשפה העברית, החברה הישראלית ועולם התרבות והאמנות".

צילום אורנה פורת: יח"צ תאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער (לחצו להגדלה)

ז'קט: ארמאני ג'ינס - פקטורי 54 | עניבה: פולגת | מכנסיים וחולצה: דורון אשכנזי | נעליים: קלרקס | כיסא: אלמנטו - הצורפים 15, יפו


דן שפירא

שחקן תיאטרון הקאמרי

"הזמרת ביורק היא יוצרת המוזיקה הסקרנית, החוקרת והאמיצה של הדור הזה. היא מצליחה לגעת בקהל רב, וזאת מבלי להפסיק ולאתגר את עצמה. היא מחפשת צלילים של מוזיקה בטבע, ועושה שיתופי פעולה מעניינים. היכולות, היופי והסקרנות שלה גרמו לי לבחור בה כהשראה הנשית שלי".

צילום ביורק: אי-פי (לחצו להגדלה)

חולצה, ז'קט ומכנסיים: דיזל | נעליים: קלרקס | כיסא: אלמנטו - הצורפים 15, יפו


רמי פורטיס

זמר רוק ויוצר תרבות

"פטי סמית' היא האישה הראשונה שהוכיחה שאין חוקים ברוקנ'רול וגם נשים יכולות לשיר רוקנ'רול, ואפילו מצוין. בתקופתה של סמית נשים אמצו לעצמן סגנונות מוזיקליים מעודנים יותר. סמית שינתה את כללי המשחק, והביאה את אופייה ואישיותה למוזיקה. היא המציאה ז'אנר בעולם הרוקנ'רול ונתנה לגיטימציה למבצעות רבות אחרות, שסחפה אחריה. סמית היא גם הוגת דעות ומשוררת, קרובה לליבי מוזיקלית ומאוד התחברתי אליה טקסטואלית, בצנעה אומר שאנחנו מאותו הז'אנר. זו ההזדמנות שלי להוקיר אותה".
רמי פורטיס (צילום ועיבוד תמונה: בנימין אדם)

צילום פטי סמית': אי-פי (לחצו להגדלה)

חולצת טי-שירט: not for sale | ז'קט קטיפה: H&M | מכנסיים: אוסף פרטי


מוטי רייף

במאי ומפיק אופנה, יוזם שבוע האופנה הישראלי

"חנה מוניץ, מנכ"לית האופרה הישראלית, היא מודל בשבילי. מכיר אותה 20 שנה, מהימים בהם הייתה מזכירה והעזה להציג מועמדות לניהול האופרה – אחת מחמישה מועמדים, כולם גברים. מהרגע שזכתה, הביאה את האופרה הישראלית למקומות אחרים. הצלחתה של האופרה היום בלתי רגילה – היא מהווה מוקד למשיכת תיירים ארצה, והיא חושפת את ישראל בפני העולם. אישה קטנה, אבל גדולה, שחוללה שינוי בתרבות הישראלית ובתדמיתה של ישראל בעולם".
מוטי רייף (צילום ועיבוד תמונה: בנימין אדם)

צילום חנה מוניץ: יוסי צבקר (לחצו להגדלה)

חולצת גולף: קסטרו מן | ז'קט ומכנסיים: שי שלום | נעלי סניקרס: ניו בלאנס

לסרטון אחורי הקלעים של ההפקה

לחצו כאן


צילום ועיבוד תמונה: בנימין אדם איפור: בן קדר הפקה בפועל: יפית גרונדשטיין עוזרת סטיילינג: דניאל וינר עוזרת צלם: נועה פישפלד

תגובות

Comments are closed