פתרונות ייחודיים לאחסון

פתרונות ייחודיים לאחסון

הצרכים הייחודיים של מי שמקים לעצמו או שוכר מרלו"ג, מחייבים גם פתרונות ייחודיים. הנה כמה מהם

מאת: אלעד צור (צילומים: יח"צ)
מרכזים לוגיסטיים נדל"ן

מי שעוסק בהקמת מרלו"גים מכיר מונחים שאינם שגורים במקרה של הקמת פרויקטים אחרים, זאת בשל הצרכים הייחודיים לאחסנה ולוגיסטיקה, בעיקר אצל חברות שעוסקות בכך בהיקפים גדולים. ערן גרבר, מנכ"ל חברת אשל הנדסה, מציין למשל כי בעקבות השפעת מגמות עולמיות על עולם המרלו"גים בישראל, ניתן לראות בתקופה האחרונה תנופה של התעניינות והקמת מרלו"גים גבוהים – HBW (high bay warehouse), כפי שהם מכונים בעולם, שהינם מחסנים רובוטיים בעלי נפח אחסון רב.

לדבריו, המעבר לשינוע רובוטי ומערכות just on time מצביע על מעבר הדרגתי למערכות בעלות יעילות גבוהה יותר כפי שניתן לראות בעולם. העלייה בגובה, שהיא תוצאה גם של עלויות הקרקע והרצון לנצל את השטח באופן אופטימלי, מביא איתו גם את הפתרונות של הרצפות השטוחות – סופר פלאט פלור, שמאפשרות עבודה חלקה ונטולת תקלות במרלו"ג. אבל, מעבר לביצוע, יש גם חומרים ותוספות שמקלים על החיים במרלו"ג ולעתים גם מביאים לחיסכון כספי לאורך זמן.

פתרונות הגנה משופרים

מגמה נוספת המקבלת דגש כיום בעולם היא הצורך במתן פתרונות הגנה טובים יותר תוך שמירה על גמישות במיקומם, אופן הצבתם ובמידת הצורך – החלפתם. אבי ורן, מנכ"ל משותף בחברת א. אדירן, מספר כי אדירן מציעה קשת רחבה של פתרונות הגנה חכמים עבור העובדים, המכונות, אזורי האחסון והמבנים.

בין המוצרים המוצעים ניתן למצוא שערים בעלי מנגנוני סגירה אוטומטיים, עמודים ומחסומים דינמיים במגוון גבהים, פסי הכוונה והאטה, לוחות, מעצורים ומעקות – להגנה על קירות, מכונות, עמודי תמך, מתקני אחסון, ארונות החשמל ועוד. כל המוצרים עשויים מחומרים ייחודיים בעלי כושר ספיגה גבוה שפותחו במעבדות מחקר באירופה במיוחד למטרה זו. הנראות הבולטת (גם בלילה), קלות המשקל והעמידות לאורך זמן ובכל תנאי מזג האוויר, בשילוב קלות ההתקנה והפירוק הופכים את המוצרים האלו לפתרון האיכותי והנכון בסביבת העבודה הדינאמית של העולם הלוגיסטי כיום, הוא קובע.

חיסכון בעלויות המיזוג

אחד הסעיפים בהם ניתן לחסוך בצורה משמעותית, יחסית בקלות, מספר רם זהבי, מנכ"ל משותף בא. אדירן, הוא בעלויות המיזוג והקירור בשטחי העבודה הגדולים. החברה משווקת את מאוורר התקרה התעשייתי Altra-Air הפועל בשיטה ובטכנולוגיה המבטיחה, על פי זהבי, יעילות אווירודינמית חסכונית באנרגיה תוך פעילות שקטה במיוחד. תנועת האוויר האופקית מורגשת גם במרחק רב מהמאוורר ומאפשרת באמצעות מאוורר בודד להזרים אוויר בשטח יחסית גדול. השילוב של כל אלו במוצר אחד מבטיחים חיסכון בעלויות הקירור ויצירת סביבת עבודה נעימה.

אחד הפרויקטים המובילים בהם אדירן יישמה מגמה זו הוא מרלו"ג של חברת "פריץ" אשר במסגרתו הותקנו ארבעה מאווררי ענק מדגם Altra-Air ושתי דלתות גלילה מהירות. השילוב, קובע זהבי, הבטיח סביבת עבודה נעימה בכל רחבי המרלו"ג ורציפות לוגיסטית מהירה, יעילה ובטוחה בכל מעברי המלגזות ברחבי המבנה. "הדלתות המהירות העניקו לנו רציפות תפעולית, בטיחות ושקט תעשייתי", מאשר שי בן-גרא, מנכ"ל, פריץ קומפניס – שילוח בינלאומי ולוגיסטיקה.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פתרון אחסנה של בוכוולטר

בוכוולטר – למעלה מ-30 שנה של פתרונות אחסנה

קבוצת 'בוכוולטר' מובילה את שוק פתרונות האחסנה למעלה מ-30 שנה. החברת מתמחה ביבוא, תכנון, והקמה של מגוון מערכות האחסנה – לכל גודל, מעמס ומטרה, ומתן מכלול פתרונות תצוגה ואחסנה לשוק הקמעונאי. במרוצת השנים החברה הקימה מספר רב של מרכזים לוגיסטיים לחברות גדולות וקטנות כאחד.

בקבוצה שמייצגת בארץ מספר מפעלים אירופאים מהשורה הראשונה בתחום, מסבירים כי היא מעמידה לרשות הלקוחות צוות הנדסי מיומן (קונסטרוקציה, בקרה/חשמל, אוטומציה), שנותן פתרונות הנדסיים והתאמת המערכות לצרכי הפרויקט. זאת, בנוסף לצוותי הרכבה (אינטגרליים) בעלי מומחיות וניסיון רב בהקמת פרויקטים מורכבים, מלאי גדול שמשמש כגיבוי ואספקה שוטפת, מערכות מתוחכמות בעלות תקינה אירופאית.

לקבוצת 'בוכוולטר' ניסיון רב שנים ומוניטין בהקמת פרויקטים, כדוגמת מרכז לוגיסטי שופרסל מודיעין; מרכז לוגיסטי שופרסל שהם; מרכז לוגיסטי החדש – רמי לוי; מרכז לוגיסטי – לוגיסטיקר; מרכז לוגיסטי פלאש תאורה ועוד רבים אחרים.

בחברה קובעים כי 'בוכוולטר' היא הקבוצה המובילה בארץ בהקמת מערכי מדפים נעים לעומסים כבדים (בעיקר בחדרי קירור והקפאה). החברה הקימה בשנים האחרונות כ-40 פרויקטים בתחום (בהיקף של למעלה מ-40,000 משטחים), כגון טבע (מרכז לוגיסטי שהם); לפידות; שלדג; קירור הבקעה; ברמור ועוד.

בשילוב עם חברת הבת 'קומטרנסטק' הקימה החברה את המרכז הלוגיסטי (מחסן אוטומטי) של חברת שסטוביץ בחדרה. זהו המרכז הלוגיסטי האוטומטי הגדול מסוגו בארץ, המשלב מערכות מדפים מתקדמות עם מערך של מעליות וקרוניות (מולטי שאטלים).

בנוסף, 'קומטרנסטק' הקימה את מערך המיון של חברת 'פדקס' בשדה התעופה – הכולל מערכת מיון חדשנית (מתוצרת אינטרול גרמניה); מערך מסועים ואת מערך המיון של "דואר ישראל" וכן את מרכזי המשטוח המפעליים של שטראוס בשער הנגב ושטראוס "קפה", "טרה", "כתר פלסטיק" ועוד.

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

פרויקט של הארגז

הארגז תעשיות – מאות פרויקטים לוגיסטיים

הארגז תעשיות הינה אחת החברות הוותיקות במשק. החברה נוסדה בשנת 1932. משנת 2000 עברה לבעלות פרטית, בבעלות אלוף (במיל') חגי שלום ועוסקת במגוון רחב של פעילויות ובהן תכנון ייצור והקמה של מערכים לוגיסטיים.

במהלך השנים החברה הקימה פרויקטים בכל מגוון סוגי האחסנה, החל מאחסנת משטחים, מערכות דרייב אין, רדיו שאטל, מיטות גלילים, גלריות מקצועיות וגלריות מפלסים, מחסנים אוטומטים, אחסנת קנטליבר, קומפקטוסים ועוד.

בחברה מספרים כי בוצעו לאורך השנים מאות פרויקטים בתחום, לענפי התעשייה והמסחר השונים: מחסנים לוגיסטיים לתעשיות חלפי הרכב (מאגר, דגש מ. פינס, צ'מפיון מוטורס), תרופות וציוד רפואי (כללית, טבע הולילנד), חברות שילוח (UPS, מחלף, אוריין), רשתות מזון (שופרסל, אושר עד, מגה), פריטי קוסמטיקה (שסטוביץ, אלפה קוסמטיק, ג'ונסון אנד ג'ונסון), חברות לייצור ואחסנת מוצרי צבע ובנייה (טמבור, נירלט), ארכיב 2000 ורבים אחרים.

בחברה מתגאים במערך הנדסי מנוסה מאוד כמו גם תשתית ייצורית מהגדולות בארץ הכוללת בין השאר ארבע מכונות ערגול (רולפורמינג), שתי מכונות ניקוב CNC ועוד. במפעל מערך צביעה אלקטרו סטטי בקלייה בתנור, המאפשר צביעה באיכות גבוהה תוך שליטה בעובי הצבע ע"פ הנדרש.

הייצור, מסבירים בחברה, מתבצע בשיטות יצור מתקדמות, תוך שימוש בחומר גלם מערבי ומלווה בתהליך בקרת איכות קפדני. בנוסף המפעל כולל פעילות רחבה בתחום תכנון ויצור מערכות מיזוג אויר ובדגש על מערכות בעלות הספק קירור גבוה למיזוג חללים גדולים (מחסנים, אולמות וכו').

===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== ===== =====

תגובות