בנות העדה

בנות העדה

חוק הלאום הסעיר את העדה הדרוזית, הוציא את נציגיה לכיכר, אך קולן של הנשים הדרוזיות לא נשמע. הצלם בנימין אדם נסע לעוספיה, הביט בהן ולמד מהי ישראליות בעיניהן

מאת: בנימין אדם
סגנון חיים שמנת

עינב דביאן עלוה

בת 29, בעלת בית עסק בעוספייה,"אלמנאל", לכלי כתיבה, מוצרי נייר ומתנות בוטיק

"חוק הלאום חוקק על ידי ח"כים שהחליטו להקריב את 'הישראליות' בתמורה להון פוליטי. חוק שפגע במרקם החברתי וצבע את ישראל כמדינה לא שוויונית בעיני העולם. השסעים בחברה הישראלית גדלו והדרוזים הפכו לגייס חמישי בעיני קומץ קיצוני, שקיבל רוח גבית לאחר שהחוק עבר.

"ומהי ישראליות מבחינתי? ישראליות זו אני, וליטל אחותי שהכרתי בלימודים והפכנו למשפחה, ודני חבר משפחה ותיק שבנה את העריסה בה ישנתי, ונדין חברתי מבית הספר הריאלי שמשתייכת לדת הנוצרית, והדיל הלקוחה הנאמנה שלי, ויובל הטייס הטוב ביותר בעולם, בעיניי. ישראליות היא אנחנו למרות הפערים שבינינו.

"אני מאחלת לחברה בישראל שנהיה קשובים לצרכים אחד של השני ונכבד אח את רעהו, נקשיב לזעקת אחינו מהדרום, גם אם הם לא מגיעים מהדרום, כדי להשמיע אותה, ונחלוק כבוד לספורטאים ללא קשר לצבע עורם, נחבק את הנכים כי מגיע להם. וננהג בנימוס למשפחות השכולות ולמשפחות הנעדרים, שנדאג לניצולי השואה כי לעולם לא נוכל להבין את עומק הכאב שלהם. וכן, שתהיה לנו מדינה לכלל אזרחיה".


אינאס זידאן בעיני

בת 30, רופאה בחדר מיון בבית חולים כרמל, חיפה

"בקיץ 2006, כשפרצה מלחמת לבנון השנייה, נערך מבחן הבגרות האחרון שלי. ב-2010, כשבערו בלהבות יערות הכרמל, הכאב היה עמוק ומדכא למראה הירוק שהופך לאפר. ב-2014 שהיתי בסופיה, במסגרת תכנית לחילופי סטודנטים לרפואה. כשהזדהיתי בפניהם, ראיתי את הברק בעיניהם והערצתם לרפואה שעושים בישראל. ביוני השנה נערך טקס הענקת תואר דוקטור ברפואה לי ולעמיתיי, נשבענו פה אחד את שבועת הרופא העברי לשמור חיי אדם באשר הוא בכל עת.

"כיום, כרופאה במיון, אני מטפלת בעשרות מטופלים, בני דתות ועדות שונות. חוק הלאום הביא אותי אל כיכר רבין להשמיע זעקה לשוויון. כל אלה ועוד הם הישראליות בעיניי, חוויה שבתכליתה שייכות, אחווה, אהדה וגאווה, שחולקים המוני אנשים הגרים בארץ קטנה ונהדרת, גם אם שונים בדתם, מינם ונטייתם הפוליטית. ישראליות היא אזרחות בארץ שמכבדת את אזרחיה, ארץ שקשה להתעשר בה, אך לעולם לא מתים בה מרעב או גדלים ללא חינוך. ארץ שכיבדה בשוויון את כל אזרחיה, עד לא מזמן וכעת מתעקשים לשנות את פניה היפות.

"אני מאחלת לחברה הישראלית שיפרחו יחסי הרעות בין בניה, שתמשיך להוביל ולהבריק בשמי המדע והחדשנות. שייוולדו לה בנים עם שאיפות גדולות, ושיאהבו ויעריכו אותה מספיק בשביל לעשות הכל למענה. אני מאחלת לנו הישראלים אינספור סיבות להמשיך להתגאות בשייכותנו ללאום זה, והיעדר סיבות לקרעים ושנאה בין אזרחים, כי זוהי ארצנו והבית שבו כולנו אחים".

סמירה עזאם

גמלאית משרד החינוך, פעילה חברתית ופוליטית בעוספיה

"אני מרגישה שמישהו רוצה בכוח שארגיש פחותה ממנו, ואני לא מצליחה להרגיש כך. אני מרגישה שווה ומרגישה שמגיע לי שוויון.

"אני מאחלת למדינת ישראל בפתח השנה החדשה איחוי שסעים, החזרת הדמוקרטיה שאבדה והשוויון שאיננו, ומיומנויות טובות כדי לחיות כאן יחד".

אמתיאז מנסור, צילום: בנימין אדם

אמתיאז מנסור

בת 58, בעלת תואר שני מאוניברסיטת חיפה וגמלאית משרד חינוך

"חוק הלאום חיזק את האפליה, הבידול והניכור, שהחלו להתהוות ולהתחזק במקביל להתעצמותה של מדינת ישראל. אני לא מרגישה קורבן או השפלה ואני שוללת את השיח הבכייני שאומר: 'מגיע לנו זכויות כי אנחנו משרתים בזרועות הביטחון'. מגיע לי שוויון כי נולדתי בת חורין ושווה בין שווים, וכי אני אישה שמאמינה בקדושתו של האדם.

"חוק הלאום מכרסם במושג 'שוויון' ואף שולל אותו על הסף. אני מרגישה שמתייחסים אלינו כאל אנשים שקופים, הגולגולת שלי כדרוזית לא שווה לגולגולת של רחל ושמעון?

"מי קבע שגולגולת של יהודי שווה יותר מהגולגולת שלי? נמאס לי להוכיח את נאמנותי למדינה שלא מעריכה אותי. ישראליות מאגדת את הפסיפס התרבותי הנמצא בה. ישראל היא מדינה של כלל אזרחיה, המעודדת את אהבת הארץ, הדוגלת בשוויון ללא הבדל דת, גזע ומין, המקבלת את השונה ומכבדת את המיעוט הנמצא בה. ישראליות המאפשרת הרגשת שייכות. אני מאחלת לחברה הישראלית שתישאר חברה פלורליסטית, איתנה, ודמוקרטית".

מונירה חמדאן

בת 42, אחות מוסמכת, אחראית מוקד בקרה והמשך טיפול במאוחדת

"ההרגשה היא שחוק הלאום נועד להגן על המדינה היהודית מההתיישבות הערבית. הדרוזים רוצים מדינה יהודית שתכלול גם אותם, בלי לתייג אותם כמעמד מיוחד או מיעוט. קשה לי לראות את הדמעות של הקצינים הדרוזים ששירתו ומשרתים בצה"ל. ישראליות מבחינתי היא הוגנות ושוויון בין כל תושבי המדינה. אני אוהבת את אחי היהודים בעבודה, בחברה ובכלל, והחוק הפך את אחיי היהודים ליתומים.

"בפרוס השנה החדשה אני שולחת חיבוק לחבריי היהודים ומקווה לביטול החוק ולהצלת המדינה מהתהום".

תגובות