הגיע הזמן שתתחילי לדבר!

הגיע הזמן שתתחילי לדבר!

אקדמיית She Speaks, פרי שיתוף פעולה עם ארגון Supersonas, מכשירה נשים בעמדות ניהול והשפעה להתייצב על הבמה ולהעביר את המסר שלהן באופן ברור ואמיץ. אין פלא שיוזמות הפרויקט הן שלוש נשים חזקות: מישל שטיין טיר, גלית דיאמנט וחנה רדו. ויש להן מה לומר!

מאת: שיר זוהר (צילומים: בנימין אדם)
סגנון חיים שמנת

נשים הן 51% מהאוכלוסייה, אבל נוכחותן בוועידות, בכנסים ובתקשורת שואפת לאפס.

נשים תורמות ערך משמעותי לכל עסק וארגון, לכלכלה ולחברה.

הגיע זמן לקחת אחריות, להופיע באומץ על כל במה וליצור נוכחות נשית.

שלוש עובדות אלה הן שהביאו שלוש נשים מובילות ומשפיעות במרחב הציבורי, להקים את אקדמיית She Speaks. מישל שטיין טיר, גלית דיאמנט, וחנה רדו – המייסדות והשותפות של She Speaks ובזכותן, לראשונה בארץ, מוצע לנשים תהליך הסמכה מעשי באמנות הרטוריקה וההופעה מול קהל ומצלמה. מטרת התהליך לקדם נוכחות נשית שוויונית על במות ישראל והעולם.

"מספיק להתלונן. הגיע העת להתחיל לעשות. נשים צריכות להתייצב בקדמת הבמה ובנקודות ההשפעה הציבוריות בצורה מאוזנת לצדם של גברים", אומרת חנה רדו, שיחד עם עמיתותיה יוצרות סינרגיה מושלמת וסל כלים מעשיים בתוכנית דגל אינטימית של קבוצת נשים המתכנסות מדי שבוע במשרדי חברת מקאן בתל אביב.

הנושאים שעל סדר יומן: הופעה מקצועית בכל סיטואציה תקשורתית, יצירת רושם ראשוני חיובי, משפטי פתיחה חזקים ומשפטי סיום שמניעים לפעולה, בניית מסרים מילוליים בהירים ומדויקים, שליטה במסרים לא-מילוליים – שפת גוף, קול וקשר עין, שימוש יעיל באינטליגנציות רטוריות להנעת רגשות הצופים, סיפור אישי כמנוף ליצירת הזדהות, כלים להתמודדות עם חרדת קהל ומצלמה, תפעול מכלול העזרים להופעה על במה ומול מצלמה, וניהול דפוסי רטוריקה מגדרית.


"אני פמיניסטית כי אני שוויוניסטית. החלום שלי הוא ש-50% מהכלכלה העולמית תישלט בידי נשים"

חנה רדו, יו"ר She Speaks, משנה ליו"ר קבוצת מקאן תל אביב ויזמית חברתית סדרתית. מייסדת ונשיאת ארגון Supersonas, מייסדת ויו"ר מקאן ואלי במצפה רמון, מייסדת ויו"ר מדבר תשעשרה במצפה רמון, מייסדת ויו"ר Spring Valley בעמק המעיינות, ומרצה בתחומי שוויון מגדרי, יזמות חברתית ועוד.


"לחזק את שריר האומץ ולומר כן לכל הזדמנות"

מישל שטיין טיר, מייסדת ומנכ"לית משותפת ומנהלת אקדמית. שותפה מייסדת ב-Supersonas, מומחית לרטוריקה, לפסיכולוגיה קוגניטיבית ולתקשורת מול קהל ומצלמה. מכשירה בכירים במשרדי ממשלה, במגזר העסקי ובאקדמיה. מרצה באוניברסיטת בר אילן ובמרכז הבינתחומי הרצליה. יוזמת ומגישת התוכנית "מעבר למילים" בערוץ הכנסת ובערוץ 2. עבודת הדוקטורט שלה ברטוריקה פוליטית מטעם אוניברסיטת בר אילן עוסקת ב"מה הופך נאום למשכנע".


"We have to walk the talk"

גלית דיאמנט, מייסדת ומנכ"לית משותפת, ומנהלת פיתוח תוכן ועסקים ב-Supersonas. בעלת עשרים שנות ניסיון בענף הלימודים, לרבות הקמה וניהול מערכות תקשורת שיווקית ודוברות. מומחית לכתיבה ולהסברה, בעלת הבלוג "סיפורים מהקישקע" במגזין "סלונה", עורכת ומנהלת תוכן בפרינט ובדיגיטל, לרבות כתיבת נאומים, הרצאות וטקסטים להנחיה.


נשיות מילדות עד מנהיגות

"כשותפות בארגון Supersonas המקדם נוכחות נשית שוויונית, חקרנו את בעיית קולן הלא נשמע של נשים בשיח הציבורי. לצד חוסר מודעות של מארגני כנסים וועידות לחשיבות השיח המאוזן, הבנו שגם אנחנו הנשים צריכות לשנות את הגישה שלנו, שנשענת בין השאר על מסרים שקיבלנו בילדות. בנים קיבלו כדור ומסר של להיות אמיץ. אותנו הלבישו בוורוד והזמינו אותנו לשבת בשקט ליד שולחן היצירה. המסרים האלה משפיעים עלינו הרבה יותר ממה שאנחנו נוטות לחשוב, ויוצרות אצל נשים את מה שמישל מכנה 'שריר אומץ לא מפותח'", אומרת גלית דיאמנט, מייסדת ומנכ"לית משותפת ומומחית לניהול תוכן.

לדבריה, כשגבר יוזמן להופיע בכנס, לרוב הוא יאמר כן להזמנה. לעומת זאת, נשים רבות מעדיפות להימנע מלהופיע, מחשש שנושא ההרצאה אינו בדיוק תחום המומחיות שלהן. חלקן אפילו ימליצו לפנות לדובר אחר, וכנראה שימליצו על גבר. "הבנו ששינוי אמיתי יוכל לקרות רק אם אנחנו הנשים ניקח עליו אחריות. 'We have to walk the talk'"

שטיין טיר, מומחית לאמנות הרטוריקה והופעה מול קהל ומצלמה, והמנהלת האקדמית של She Speaks, מוסיפה: "לאורך כל שנותיי המקצועיות בתחום התקשורת, ומתוך עבודתי עם דרגים בכירים במשק בתחומים מגוונים, ראיתי תהליכים שונים אצל גברים ואצל נשים בביקורת העצמית וכלפי אחרים בהופעה בפני קהל. כולם רוצים שההופעה תהיה מושלמת וחוששים מביקורת של קולגות. הגיע הזמן להפסיק לפחד ולחזק את שריר האומץ, ואם הרגליים רועדות – נחזק אותן באמצעים פיזיים ונעבוד מבחוץ פנימה לחיזוק התחושה הפנימית".

גבירותיי וגבירותיי, מהפכה

לשלוש המייסדות חשוב להביא לידי שיח מאוזן, בעל ערך, ולתהליך קבלת ההחלטות בחברה בה אנו חיים. "אנחנו רוצות לתת לנשים את המוטיבציה להעלות על במות, כדי שלא נראה רק את אותן בכירות במשק שוב ושוב. צריך לתת אומץ לנשים כך שיקימו את חמישים החברות הבאות הכלולות ב'תל אביב 100'. הלוואי ונגיע למצב שבו מחצית מהכלכלה העולמית תישלט בידי נשים. אני שואפת לכך שנגדיל את הכלכלה, ולא על חשבון הגברים", אומרת רדו.

באופן פרדוקסלי, במהלך הקורס ניתן לראות כי זה המקום בו השיפוטיות והביקורת על הופעה, דיבור ומראה עוזבות את החדר. או אז, נכנס תהליך למידה ומתחזק הביטחון העצמי לדבר ולהשמיע קול, בזכות הנחייתן של שטיין טיר ודיאמנט. הנשים המבקשות להשמיע את קולן מגיעות ממגוון מקצועי ותעסוקתי רחב: עו"ד מובילה, יזמית טכנולוגית, קבלנית בניין, סמנכ"לית שיווק, ד"ר לרפואה הוליסטית, מהנדסת טילים בתעשייה האווירית, ועוד.

מיד במפגש הראשון נשמעים מפיהן משפטים כמו: "אני מרגישה שגברים שופטים אותי כל הזמן", "אני לא יכולה להסתכל לאנשים בגובה העיניים", "בסוף אני מכינה את המצגת למנכ"ל והוא מציג אותה", וכו'. בהמשך, עוד בטרם הסתיים התהליך, מדווחות הנשים על שימוש בכלים הנלמדים ועל שינוי התנהגות וחיזוק הביטחון העצמי: "פתאום אני יושבת מול העובד שלי, ויודעת בדיוק מה אני צריכה להגיד לו ומה המסר בדבריי. אני חדה וברורה. לא מתבלבלת", מסבירה אחת המשתתפות, מנכ"לית של חברת תיירות המעסיקה עשרות עובדים וספקים חיצוניים.

משיח עם משתתפות הקורס נראה כי המילה "מהפכה" יכולה לתמצת את הרעיון של She Speaks, פרי שיתוף פעולה עם Supersonas. זהו תהליך סוציולוגי בו המילה פמיניזם מקבלת משמעות אחרת, או כפי שרדו מגדירה: "אני פמיניסטית כי אני שיוויוניסטית". המהפכה הזו מתחילה אצל כל משתתפת באופן אישי, עם מסר ורצון להעביר הלאה למהפכה כוללת יותר, לא בהתרסה ולא בהתנגדות למין הגברי, אלא מתוך הכרה במצב ובמתן מענה הולם לשינוי.

היטיב להסביר זאת המנהיג הצרפתי ז'אן ז'ורס באומרו: "לא ניתן להגשים מהפכה, אלא במקום שבו יש הכרה. יש להתחיל מחיזוק הפרט בתוך החברה הקיימת ולהתקדם אל עבר המהפכה בחברה".

===========================================================================

She Speaks בנימה אישית

הגעתי ל-She Speaks בהשראת הבן שלי, עידן, נער אוטיסט וחכם, מרגש ומיוחד בן 29. עידן דיבר עד גיל שנה וחצי ואז הפסיק. מאז שאובחן כאוטיסט, בגיל שלוש, השקענו את כל המשאבים כדי לקדם אותו ולתת לו איכות חיים מקסימלית. לצד הטיפוח וההשקעה, מאחר שעידן לא מדבר ולא הייתה תקשורת ישירה איתו, הוא הוביל אותנו לאן שרצה מבלי שאמר מה הוא רוצה או מרגיש. אנחנו כהורים הרגשנו את צרכיו.

עד שיום אחד, לפני שלוש שנים, גילינו שעידן יודע להקליד ברמה גבוהה מאוד. מאותו יום התחלנו לקבל ממנו מסרים. מגיל קטן, היה עידן מדפדף בעיתונים ובספרים, וכך לימד את עצמו קרוא וכתוב.

המשפט הראשון שעידן כתב לנו היה לקראת ראש השנה. כששאלנו אותו איזו שנה הוא מאחל לנו, הוא כתב: "שנת אפשרויות". כששאלנו אותו מה הכי חשוב לו שיידעו עליו, כתב: "ידעו כולם מוח בי עוצמתי, ידברו בגובה העיניים". כך הכניס אותנו עידן לעולמו הפנימי העשיר.

הבנתי שיש לי תפקיד חשוב: להיות הפה של עידן בעולם, להפיץ את הסיפור שלו ברבים ולעודד הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לא לוותר על ילדיהם, אלא לחפש כל דרך להיכנס לעולמם הפנימי והעשיר. המשפט שכתב עידן: "ידעו כולם מוח בי עוצמתי, ידברו בגובה העיניים", הוא מבחינתי המסר של עידן.

כשצפיתי בהרצאה של חברתי אשר סיימה את She Speaks, הבנתי שזו הדרך שלי ללמוד כיצד להשמיע את הקול שלי ולהיות השגרירה של עידן.

ב-She Speaks לימדו אותי לכתוב טקסט מדויק, להופיע על במה ולדבר באינטונציה ובשפת הגוף הנכונים, תמכו בי ועזרו לי לזקק את המסר האישי שלי. זכיתי להיות חלק מקבוצה של עשרים נשים חזקות ומשפיעות ממגוון עולמות תוכן. הפכנו להיות שותפות לדרך ולתהליך עמוק שבו פגשנו את עצמנו מול קהל ומצלמה.

בזכות הכלים שקיבלתי אפיץ את המסרים המרגשים של עידן בני. ב-She Speaks קיבלתי את העוז לומר "כן" לכל הזמנה, להופיע ולדבר. יש לי מסר חשוב, והגיע הזמן שהעולם ישמע אותו.

טלי בלסון כגן

אמא של עידן

===========================================================================

תגובות