חוויה בולגרית

חוויה בולגרית

נופים טבעיים, תצפיות מרהיבות, נחלים שוצפים, יערות מוריקים, אוכל משובב חך ותושבים נחמדים - כל אלה ועוד מוכיחים שבולגריה ראויה לטיול ג'יפים

מאת: בנימין אדם
סגנון חיים שמנת

צילום: בנימין אדם

הנוף המבצבץ מהעיירה בנסקו (צילום: בנימין אדם)

 

טיול ג'יפים בבולגריה מזמן חוויה עוצמתית של צבעים, מראות, הרים וגאיות, מים וכפרים – הכל באריזה אחת, שזוכה לחיבוק קולינרי ובלתי נשכח.

לא רק ראקיה

בחלוף טיסה קצרה – מפגש נעים וקריר עם עיר הבירה סופיה. נסיעה קצרה בעיר סופיה לכיוון בית המלון, מאפשרת הצצה ראשונית לעיר, המשלבת בין המודרני לבין נגיעות ארכיטקטורה נוצרית ותורכית, כולל מבני הפרלמנט והכנסיות המרהיבות של העיר.

צילום: בנימין אדם

מנזר רילה (צילום: בנימין אדם)

 

הנסיעה בג'יפ לכיוון דרום היא בליווי הנוף המרהיב, אשר "מארח" את התפאורה המושלמת לנהיגה, בשבילים הירוקים, בין נהרות ואגמים, לכיוון אגם יסקר בעמק סמוקוב. אלה הם אגמים מלאכותיים, אשר נוצרו לטובת ייצור חשמל והשקיית החקלאות. בהמשך חוצים את רכס הרי רילה, מערבה לנהר הסטורומה לכיוון יוון. טיפוס לאורך אחד מפלגי נחל הרילה מוביל אל מנזר הרילה, אחד המנזרים המפורסמים ביותר בבולגריה, אשר שוכן כאן כאילו לבדו אל מול כל הנוף.

הדרך ממשיכה לאורך נהר הסטרומה לרפטינג בנקודה מרהיבה, בה הנהר עובר מבעד לצוקים וחוצה קו רכס, אשר יוצר נקודה אטרקטיבית לשייט גועש ומלא אדרנלין בין הצוקים ובנוף הפראי. החוויה הזו הייתה גועשת ושופעת צחוק, כי יושבי הסירה שנרטבו לחלוטין, למרות החליפות שלבשו, לא נשארו אדישים לטמפרטורת המים. הנאה המתאימה לכל המשפחה.

לאחר נסיעה לכיוון מזרח וחציית רכס הרילה לרכס הפירין, מובילה הדרך לעיירת הגלישה בנסקו, עם פסגותיה הלבנות – רמיזות לשלגים שירדו כאן ולעונת הסקי התוססת ומלאת האטרקציות שמזמנת העיירה. בחודשי הקיץ, את מסלולי הגלישה מחליפות אטרקציות של מסלולי אופניים, מסלולי הליכה, טרקטורונים ועוד. בכל העונות מתאפשרת כאן גלישה לפאבים השוכנים במורדות ההרים, ללגימת ראקיה – הלא הוא הערק הבולגרי.

לוע השטן

הבוקר הבא מתחיל בביקור בכפר קטן סמוך לבנסקו, שם מזדמנת למטיילים חתונה בולגרית כפרית מסורתית, המזכירה לכולם מהי שמחת האהבה. הג'יפים ממשיכים בנסיעה דרומה על רכס הפירין לכיוון הגבול עם יוון, בדרך הררית העוברת בינות לכפרים קטנים. המקומיים חייכניים, מרביתם מוסלמים, והמסגדים מתעלים מעל לבתי הכפר – תזכורת לתקופה בה התורכים שלטו באזור הבלקן.

מימין: המאחרת הבולגרית שלנו; משמאל: אישה מקומית בכפר דולן ברכס הרודופי (צילום: בנימין אדם)

 

הנוף ההררי והמחודד של הפירין והרילה מתחלף בנוף רך יותר, עם ההגעה לעיר דאבין ולרכס הרודופי. לאורך הדרך נחשפים למשאב הטבע העיקרי באזור זה – הצפחה. ערימות מרובעות של אבני צפחה מחכות להעמסה כדי להמשיך אל יעדן. הצפחה משמשת כאן לרעפים לגגות הבתים. מראות אותנטיים של כפרים נידחים, שטרם ידעו מהו פס רחב ולא נחשפו ל-Wi Fi.

מסלול רגלי לקניון דאבין, לאורך הנהר, מספק מגוון נקודות תצפית וצילום. הדרך מובילה למעבה היער, לאורך הנהר, בחלקים שלעיתים בנויים כגשר מעל המים, או כשביל הליכה לציד.

עוצרים בקניון טריגרד, בין המצוקים המרהיבים, וממשיכים בנסיעה מפותלת אל "לוע השטן" – פתח בסלע המוביל אל מעמקי ההר ומגלה את המערות בו ואת המפלים הזורמים בתוכו. האגדה מספרת שכל מה שנכנס ללוע השטן לא יוצא ממנו… את הדרך מהלוע מובילות מדרגות מסודרות בגובה של כ-60 מטרים, שטיפוס עליהן מחזיר אל אור היום.

ושוב אל הג'יפים בדרך הררית, אל אחת מנקודות התצפית המרהיבות שמגלה את עמק טריגרד, וגם מחייבת קפה וצילומי סלפי.

צילום: בנימין אדם

עצירה לצד הדרך, כשרכס הרילה מספק תפאורה מושלמת לג'יפים (צילום: בנימין אדם)

 

הדרך חזרה צפונה לעיר סופיה עוברת בשבילי היערות לכיוון אגם בטאק. בדרך זו אפשר ליהנות מפיקניק בטבע, כשמזג האוויר משובח ורוח קרירה משתלבת עם השמש המשזפת.

אין ספק, הבחירה בטיול ג'יפים בבולגריה מובילה לטיול בסגנון אחר. טיול שהוא קצת פחות מתויר, אבל הרבה יותר קרוב לאנשים החיים בכפרים הקטנים ולנקודות תצפית לא מוכרות. טיול המאפשר היכרות אישית עם חבל ארץ פשוט ומקסים, אשר מתובל באוכל בולגרי משובח, עמוס בפלפלים, גבינות, לחמים, נקניקים, דגי פורל ובירה מקומית, שמעצימה את החוויה המקומית.

גגות הציפחה של דולן (צילום: בנימין אדם)


הכותב היה אורח חברת MEDRAFT -
www.MEDRAFT.co.il

תגובות